Bu karar Türkiye’nin zaferi…
Mustafa Toygar

Bu karar Türkiye’nin zaferi…

Reklam

Türkiye’nin girişimiyle hazırlanarak BM Genel Kurul'a getirilen Kudüs ile ilgili karar tasarısı geçtiğimiz gün oylanarak kabul edildi.

ABD, geçen haftalarda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurmuş, halen Tel Aviv’de bulunan elçiliğini de bu kente taşıyacağını açıklamıştı.

BM Genel Kuruluna Türkiye’nin öncülüğünde Yemen ile birlikte hazırlanarak sunulan karar tasarısı, ABD’nin bu kararının hukuken geçersiz sayılması gerektiğini öngörüyordu.

Bir şekilde bu tasarı ile ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi konusunda aldığı kararı geri çekmesi yönündeydi.

Haydut devlet ABD’i Başkanı D.Trump, oylama öncesi tüm dünya devletlerini bu karar tasarısına karşı ret oyu vermeye çağırdı ve hatta tehditler savurdu.

TC. Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan da, ülkeleri bu tehditlere boyun eğmemeleri konusunda sürekli uyardı.

172 ülkenin katıldığı oylama neticesinde; 128 ülke “Kudüs, İsrail’in başkenti değildir” derken, 9 ülke “Kudüs, İsrail’in başkentidir”  şeklinde oy vermiştir.35 ülke ise, “ABD belasından korkuyoruz bu nedenle çekimser kalıyoruz” demişlerdir.

Tasarıya ret oyu veren ülkeler; ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo ve Palau.

ABD ve İsrail haricindekileri devlet olarak saymamak gerekir. ABD ile İsrail’i de tek devlet gibi görebiliriz. Yani oylama sonucu; 128’e 01…

BM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilen, ABD’nin tek başına kaldığı bu kararın bir bağlayıcılığı yoktur. Zira ABD, BMGK de bu kararı veto etmiştir.

Bu durum yine de Türkiye için bir büyük zaferdir.

ABD için ise, kendi sonunu hazırlayacak başlangıca atılan bir imzadır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir farkındalık yarattı…

 

Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, adeta slogan haline getirdiği; “dünya 5’den büyüktür” haykırışı bu sefer tüm dünyada büyük bir farkındalık yaratmıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda tüm dünya ülkelerinin desteklediği bir karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde, ABD tarafından veto edilmiştir.

Kimdir bu BMGK?

Birleşmiş Milletler Örgütü, İkinci Dünya Savaşı sonrasında 51 ülkenin katılımı ile kurulmuştur. Bugün, 193 ülkenin Üye olduğu Birleşmiş Milletler Örgütünün bir de 5 haydut devleti var. Kendilerine; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adını vermişlerdir. Bu ülkeler, 4 galip devlet olan; ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve nüfusça en kalabalık olduğu için Çin’in de dâhil edildiği 5 ülkeden meydana gelmektedir.

Daha sonra dönüşümlü olarak 10 üye ilave edilerek bu sayı 15’e çıkartılmış olsa da, geçici olarak seçimle ilave edilen 10 üye ülkenin herhangi bir fonksiyonu yoktur. Sadece 5 daimi üye ülkenin, her birisinin BM Genel Kurulunda alınan her türlü kararı, tek başına veto etme yetkileri vardır.

Birleşmiş Milletlerin diğer organları sadece tavsiye kararı alabilirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararları, tüm üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşımaktadır. Bu bağlayıcılık, üye ülkelerin tamamına yakını tarafından imzalanmış olan Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Mesela, dünya barışı için bütün ülkeler birleşip bir karar alıyor, sonra bu 5 haydut devletten biri bu kararı veto ediyor. İşte o zaman alınan bu kararın hiçbir ehemmiyeti olmuyor, yaptırım gücü olmuyor.

Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Evet, oluyor ve hiçbir devlet sanki bu olup-bitenin farkında değilmiş gibi davranıyor.

80 küsur yıldır bu haydut düzen devam ediyor.

İlk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek sesle haykırarak; “dünya 5’den büyüktür” dedi.

BM Genel Kurulunun son Kudüs oylaması ve sonrasındaki ABD vetosu, Erdoğan’ın son yıllarda sıkça tekrarladığı bu sözleri çok anlamlı hale getirdi.

Dünya medyası bu duruma çok geniş yer verdi. Erdoğan müthiş bir farkındalık yaratmıştı. 80 küsur yıldır tartışılmayan, dokunulmayan bu durum bundan gayrı tartışılacaktı.

Neticede güneş balçıkla sıvanamaz, oylama sonucu; ABD ve İsrail dünyada yalnız kalırken, Türkiye açısından diplomatik ve itibarını son derece artıran bir zaferden bahsedebiliriz.

Aslında ABD’n vetosu, bu adaletsiz ve zalim düzenin tüm açıklığı ile ortaya saçılmasına da neden olmuştur.

Bu veto hayırlara vesile olacaktır inşallah ve ABD ile İsrail için sonun başlangıcı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi