Şehir
Alperen Akdinç

Şehir

Reklam

Bir canlıdan farksızdır şehir… Meydanlar, yollar, çarşılar, okullar, hastaneler, camiler, parklar, ağaçlar, hayvanlar ve elbette insanlar ile...

İnsan en mükemmel varlıktır. Şehrin, ne kadar eksiği varsa mükemmelden yani insandan o kadar uzaklaşır. O'nu güzelleştirenlere ne kadar sahip olursa, o kadar “insani’ olur şehir…

Şehri güzelleştirecek olan da onu yaşanmaz kılacak olan da insandır. Şehir, sadece hayatımızı idame ettirdiğimiz yer değil, bitkiye, hayvana ve elbette kendimize yaşama hakkı sunduğumuz yerdir.

Şehir, medeniyetlere ait ruhun vücut bulduğu yerdir. Adeta bedenin kalbi gibidir. Kalp ruhu, şehir de medeniyeti yansıtır, yansıtmalıdır.

Bugün şehre baktığımızda her geçen gün kimliğini yitiren, tarihine saygısı azalan, hafızası silinen bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Şehir her geçen gün görsel şov yaparak var olma çabasına giriyor. Şehir adeta bir gösteri mekanına çevrilme yolunda… Sözde modern ama ruhsuz, kimliği olmayan sadece ticari yatırım ve kazanç mekanı oluyor…

Şehir, kent olma yolunda ilerliyor. Kentler, medeniyetlerin ruhunu yansıtan mimari eserlerin olmadığı, çocukların, yaşlıların, engellilerin ve kadınların yaşamakta zorlandığı yerlerdir.

Kentler, şefkatten uzak, özensiz, bencil, merhamet ve fedakarlıktan uzak, zevklerinin kölesi olmuş insanların yalnızca birer tüketici olduğu yerlerdir. Sosyal ilişkiler yerini giderek koyu bir yalnızlığa bırakır, şehir de kente dönüşmenin sonucu ile sosyal anlamda ıssızlaşmaya başlar.

Sosyalliğin olmadığı yerde, elbette huzur ve mutluluğun yerini huzursuzluk ve artan suçluluk alacaktır. Güvensizlik hızla çoğalacak, huzur sadece polis zoru ile mümkün bir halmiş gibi algılanacaktır.

Şehrin insanlara, insanların şehre ihtiyacı var, acilen kopya kent mantığından, şehrin ruhunu yaşatan mantığa evrilmeye ihtiyacımız var.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi