Kitap Fuarının ardından
Naci Yengin

Kitap Fuarının ardından

Reklam

Manisa'da 06-15 Ekim 2017 tarihleri arsında düzenlenen kitap fuarına ilginin azlığı dikkat çekti. Ancak bu duruma şaşırmamak gerekir!
30 yıldır kitap fuarlarına aşina olan birisi olarak söylüyorum ki Manisa Kitap Fuarı kadar sahipsiz başka bir fuar görmedim!

Yayıncılar, okuyucular, görevliler, kitaplar ve yazarlar sahipsizdi. Fuar organizasyonu yazar ve imza günü anlamında da sınıfta kaldı ya neyse!

Hele hele başka şehirlerden gelerek kitap fuarlarına katılan yayıncılar masraflarını ilk üç gün karşılayabildiklerinden emin değilim! Bu benim fikrim değil, yayıncıların, yazarların ve bilinçli ziyaretçilerin ortak görüşü bu yönde.

Yayıncılar Cuma gününden itibaren kitaplarını sergilemelerine rağmen resmi açılışın Pazartesi günü yapılmış olmasının ilginçliğiyle karşılaştılar. Şehre gelen misafir yayıncı ve yazarlar üç gün oyunca otel masraflarını dahi çıkaracak satış yapamadılar! Hatta imza toplayıp fuardan çekilmeyi düşünen yayıncılar bile oldu ilk üç gün içerisinde. Ancak daha sonra ilgi biraz artmaya başladı. Kitap fuarlarının şehrin tanıtımı, sosyo kültürel hayatının canlanması, bilgi, kültür ve medeniyet alanında varlığını ortaya koyması açısından büyük önem taşırlar.

Kitap fuarları bir yıl öncesinden başlayan meşakkatli, çileli ve yorucu bir ekip çalışması sonucu oluşturulan organizasyonlardır. Yoksa bir firmayla anlaşıp kenara çekilmek değil aksine Valilik, Belediyeler, Özel Sektör, Sanayi, İl Kültür Müdürlüğü, yerel basın yayın organları, ulusal yazar ve yayıncılar, fuar süresince gerçekleştirilecek etkinlikler; söyleşi, panel, imza günü, sempozyum, tanıtım… Müzik, gösteri… Her türlü faaliyetin planlaması bir yıl öncesinden başlayan güçlü ve profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilir.

Özellikle Milli Eğitimin ve Rektörlük okullara, fakültelere yazı göndererek öğrencileri kitap fuarına davet etmesi ile başlayan hareketlenme yine de Kayseri, Malatya, Bursa, Malatya… Gibi kitap fuarlarıyla kıyaslanmayacak kadar zayıftı.

Ancak şunu da belirtmeden geçmeyelim: Son üç gün içerisinde fuar biraz hareketlendi. Ancak bunda neyin etkili olduğundan tam emin değilim. Zira okuyucuların yakından takip ettiği pek çok yayınevi fuara katılmamıştı!

Manisa’yı yönetenlerin Manisa’nın sosyo ekonomik yapısını iyi etüt etmesi gerekiyor. Manisa insanının kitapla, kültürle bağını güçlendirecek çalışmalara ağırlık verilmeli.

Muhafazacı kültür liberal kültürle sarmaş olduğu günden bu yana kitaba, kültüre uzak yaşatıldı. Okumayan, sorgulamayan bir inanç ve düşünce sistemini benimseyen insanların kitap okumayı ihtiyaç olarak görmeleri mümkün olmadığına göre bunu tersine döndürecek düşünce ve eylemlere anaokulundan başlamak gerekir. İmam hatipler, ilahiyat fakülteleri, lise ve üniversitelerin sorgulayıcı Maturidi felsefesini bilmeleri, öğrenmeleri ve ona göre hareket etmeleri elzem görünüyor.
Gelin vakit geçirmeden üniversiteyi harekete geçirelim. Milli eğitim ve üniversite öğrencilerini fuara çekelim. Gençliği kurtarmanın yolu öncelikle akıllarını kurtarmaktan geçiyor. Ülkeyi kurtarmanın, kalkındırmanın yolu da gençliğe dosdoğru hedefler göstermekten geçiyor. Bunun en kısa ve en ucuz yolu da kültürel birikim ve akılcı-özgüveni yüksek gençlik demek. Gençlik gelecek demek.
Demirci Eğitim Fakültesinden bazı gençlerle fuarda sohbet ettiğimde Manisa merkezdeki fakültelerin neden hala harekete geçmediğini düşündüm uzun uzun. Ancak bu şehrin toprağından mı suyundan mıdır bilinmez sanki ölü toprağı serpilmiş bir haleti ruhiye içinde ve işin daha da ilginç tarafı da herkesin halinden mutlu mesut yaşamaya devam ediyor olması! Birisi çıkıp “Arkadaşlar ne oluyor”. “Şehir nereye gidiyor” demeyi düşünmüyor mu?

 Buradan rektör ve dekanlar ve eğitime yön verenlere çağrıda bulunuyorum: Gelin Manisa adına kültürel hayatı canlandıracak çalışmalara destek verin.

Buradan Valilik ve Belediyelere çağrıda bulunuyorum: Kültüre, sanata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Geleceğimizi karartmayalım. Geleceğini bu günden planlamayan milletlerin birilerinin planladığı, tasarladığı geleceği yaşamak durumunda kaldığını söylemek zorundayım.

Korkarım önümüzdeki yıllarda yayıncı ve yazarları Manisa'ya getirmek daha da zor olacak!

Manisa’ya gelerek kitap, kültür ve sanat hayatında bir nebze de olsa katkı sağlayan tüm yayıncı, yazar, gazeteci ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Umarım önümüzdeki yıl aynı sıkıntıları yaşamak zorunda olmayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi