Yazar Özbaş Manisa Şehir Yazılarıyla kitapseverle buluştu

Manisalı Araştırmacı-Yazar Osman Özbaş, düzenlediği tanıtım ve imza gününde ‘Manisa Şehir Yazıları’ adlı son kitabını okuyucuları ile buluşturdu

Yazar Özbaş Manisa Şehir Yazılarıyla kitapseverle buluştu

Kitapseverlerin yakından tanıdığı Manisalı Araştırmacı-Yazar Osman Özbaş, Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda 12.00-14.30 saatleri arasında düzenlediği tanıtım ve imza gününde ‘Manisa Şehir Yazıları’ adlı son kitabını okuyucuları ile buluşturdu. Özbaş’ın Kitap Tanıtım ve İmza Günü’ne Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Baro Başkanı Ali Aslan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, önceki dönem Manisa Milletvekillerinden Faruk Saydam, önceki dönem Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Seyfettin Ayakyay, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Manisa Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Abidin Yatkın, Şair ve Yazar Av. Ümit Rona, Eğitimci-Yazar Naci Yengin ve çok sayıda kitapsever katıldı. Yaşadığı şehri yakından tanıyan usta yazar Özbaş, yeni kitabının bir bölümünde şöyle diyor: “Şehir bir uygarlık projesidir, gerçek anlamda bir kültür ve iletişim merkezidir. Şehir denilince estetik, yani sanatsal bakışla planlama yapmak demek; halkı bu sürecin içinde ve bilinç açısından çevresini koruyan, özen gösteren bir duyarlılığa ulaştırmak gerek. Şehir denilince bir tarih bilinci oluşturmak gerek; bu tarih üzerinden Şehir ve ‘medeniyet’ ilişkisini kurmak demek”.

OSMAN ÖZBAŞ KİMDİR?

1965 yılında, iki burcun kesişme sınırında, 21 Haziran’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Manisa’da tamamladı. Yüksek öğrenimini İzmir İ.İ.B.F. İktisat Bölümü’nde yaptı. İktisat Fakültesi’nde yüksek lisansa başlayıp sonradan ticaret hayatına geçti. Son yıllarda bazı internet sitelerinde ve basın köşeyazarlığında birçok makalesi yayınlandı. Hobileri arasında antika eşyalar, tarih incelemeleri öne çıkar. Yazı ve kitap çalışmalarında da bu ön bilgiler zemin olmuştur, ayrıca politik kurguyla işlenen sinema ve belgeseller ilgi alanları arasındadır. İlk okuduğu eserler, denizi, doğayı anlamaya ve insanı tanımaya çalışmanın zevkine vardığı Moby Dick ve Mark Twain’in kitaplarıdır. İlk romanı Makedonya 1930 ve öncesi 200 yılık tarih kurgusu içinde anlattığı Dağ Sürgünleri’dir. Diğer kitabı ‘Saatli Cumhuriyet Takvimi’ Osmanlı’dan günümüze kamu diplomasisi ve düzen ilişkilerinin tarihi derinliği ile uygarlık perspektifi açısından toplum gelişim dinamiklerinin ele aldığı bir çalışmadır. Özbaş’ın Dağ Sürgünleri, Saatli Cumhuriyet Takvimi, Vişneli Kek, Sur ve Gediz Kıyılarında Bir Zamanlar adlarıyla yayımlanmış kitapları vardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi