Vali Güvençer'den 'Organik tarıma odaklanmalıyız' çağrısı

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kurum ziyaretleri kapsamında Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek brifing aldı.

Vali Güvençer'den 'Organik tarıma odaklanmalıyız' çağrısı

Brifing sonrası bir değerlendirme yapan Vali Güvençer, “Organik tarım ve jeotermal seracılığa daha çok odaklanmalıyız, ciddi bir projeksiyon içerisine girmemiz gerekiyor. Hep birlikte elimizden gelenin daha iyisini yapma çabasında olursak, gayretlerimiz sonuçsuz kalmayacaktır” dedi. 
Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal’ın eşlik ettiği Vali Güvençer’i Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gelişinde İl Müdür Vekili İsmail Kaya, Müdür Yardımcısı Mustafa Gündoğar, Metin Öztürk, Melikşah Taşkın, Yunusemre İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Serdar Mersinli, Şehzadeler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Çınar Aydoğan karşıladı.
İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Güvençer’e il müdürü, müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de katılımlarıyla bir brifing verildi.
Brifing öncesinde müdürlük çalışanlarına, çalışmalarında kolaylıklar dileyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Sizlerin çalışma düzeninizi, gücünüzü, kapasitenizi, handikaplarınızı, sizden beklenilenleri, tam anlamıyla niçin karşılayamadığınızı ve bunların sebeplerini, karşılaştığınız sorunları çok iyi biliyorum. Ama bütün bu handikaplara rağmen daha iyisini aramak, zorlamak durumundayız. Sizlerden çok daha fazla performans bekliyoruz. Bir kamu kurumunun kendisi ve görevi en büyük projedir. Kamu kurumunun kapasitesi tam olarak kullanılabilir, kuruluş maksadına uygun işleri iyi yürütebilirse ondan daha ala bir proje olamaz. Ama rutine boğulur isek özel neticeler alamamak gibi olumsuz sonuçlar yaratabilir. O yüzden adı proje olmasa bile, çalıştığınız İle mahsus özellikleri dikkate alarak, odaklanarak mesafeler almalıyız” dedi.
İl Müdür Vekili Kaya, Vali Güvençer’e ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederek, “İlimizde, 2017 yılında nadir olarak yaşanan dolu, don, aşırı yağış gibi afet olaylarının dışında herhangi bir hastalık ve zararlı ile karşılaşmadık. Lokal bazda gerçekleşen afetlerde, afete maruz kalan üreticilerimizin borç ertelemeleri yapılmaktadır. Başta üzüm, zeytin ve kiraz gibi pek çok ürünümüzde rekolte sonuçları iyi gelmiş, fiyatlar üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür. Manisa’da, tarihte ilk defa bakanımız tarafından üzümde rekolte açıklaması yapılmıştır. Bu açıklama hem Manisa üzümümüz, hem de üreticilerimiz açısından çok olumlu olmuştur. TMO tarafından kuru üzüm alınacağının açıklanması üreticilerimizin ekonomik açıdan mağduriyet yaşamamasını sağlamıştır. 2015-2016 yıllarına ait kuru üzüm ihracatımız 202 bin ton iken, 2016-2017 yılı üretim dönemi kuru üzüm ihracatımız 270 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2008-2009 üretim yılında elde etmiş olduğumuz 274 bin ton olan ihracat miktarımızdan sonraki en büyük ihracat rakamımız olarak tarihe geçmiştir. Zeytinde rekolte çok iyi gerçekleşmiş, fiyatlar da üreticilerimizi sevindirecek düzeyde oluşmuştur. Akhisar İlçemizde Zeytin İhtisas Bölgesi kurulması ve yatırımların buraya gelmesi rekabeti artırmıştır. Tütünde Denizli’den sonra Ülke genelinde 2. sırada, domates üretiminde ise 3. sırada bulunmaktayız. Pamukta canlanma görmekteyiz. Verilen teşviklerin bu konuda rolü oldukça büyüktür. Pamukta münavebeyi özendirmeliyiz. Kiraz üretiminde rekoltenin iyi olması ve fiyatların 8-12 TL arasında gerçekleşmesi üreticilerimizi sevindirmiştir. Aşılama programlarımızı sorunsuz ve yüzde 90-95 gibi oldukça yüksek oranlarda gerçekleştirdik. Kuzu-oğlak ölümlerine karşı ağıllarımız dezenfekte edilmiş, buzağı ölümlerine karşı hem personelimize hem de üreticilerimize Akhisar ve Salihli ilçelerimizde eğitimler verilmiştir. Buzağı ölüm oranımız binde 88’dir. Bu konuda ülke ortalamasının çok altındayız. Büyükbaş hayvancılığı ve süt üretiminde ülke genelinde 5. sıradayız” dedi.
Gıda denetimleri, Alo Gıda 174 çalışmaları, organik tarım, lisanslı depoculuk, kanatlı hayvancılığı, hayvancılık projeleri, genç çiftçi projesi, kadın çiftçilere yönelik gerçekleştirilen projeler, desteklemeler, eğitim faaliyetleri, 2017 yılında gerçekleştirilen müdürlük çalışmalarına yönelik aktarımın ardından brifing sona erdi.
Brifing sonrası değerlendirme yapan Vali Güvençer, “Organik tarım ve jeotermal seracılığa daha çok odaklanmalıyız, ciddi bir projeksiyon içerisine girmemiz gerekiyor. Hep birlikte elimizden gelenin daha iyisini yapma çabasında olursak, gayretlerimiz sonuçsuz kalmayacaktır” dedi.
“2018 Projeksiyonu” ve “Organik Tarım” konulu iki toplantı daha yapmak arzusunda olduğunu belirten Vali Güvençer, il müdürü ve ekibine çalışmalarında başarılar diledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor