Türk Büro-Sen İstişare Toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Büro Sen Genel Merkezi'nin düzenlediği Ege Bölgesel Genişletilmiş İstişare Toplantısı Sendika Genel Başkanı Osman Eksert ve Genel Merkez Yöneticilerinin katılımıyla Kuşadası'nda yapıldı. Toplantıda Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir, İzmir 1 ve 2 Nolu Şubelerine bağlı sendika yöneticileri ile ilçe ve işyeri temsilcileri bulundu.

Türk Büro-Sen İstişare Toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Türk Büro Sen'in Genişletilmiş Bölge Toplantıları devam ediyor. Bu Toplantılardan biri de Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir, İzmir 1 ve 2 Nolu Şubelerine bağlı sendika yöneticileri ile ilçe ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla Kuşadası Ladonia Hotel'de gerçekleşti. Türk Büro Sen Genel Başkanı Osman Eksert ve Genel Merkez Yöneticilerinin de katılım gösterdiği tpplantıda konuşmada bulunan Başkan Eksert, “Memura kaşıkla verilip kepçeyle alınan maaş zammı artışlarından bıktık. Toplu Sözleşme masasına oturan sözde yetkili sendika durumundaki Memur Sen ise tüm yaşananlara adeta seyirci kaldı” dedi.

Türkiye Kamu Sen olarak toplu sözleşme sürecinde 2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8 ve her yıl için yüzde 3 refah payı ve enflasyon farkı istediklerini kaydeden Türk Büro Sen Genel Başkanı Osman Eksert, “Tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, tüm memurlara yemek ve servis hizmeti sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, YHS’nin kaldırılarak, tüm YHS çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, Gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenerek düşürülmesi, Sözlü sınavların kaldırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması ve diğer taleplerimizi masaya taşıdık. Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlanması sebebiyle üyelikleri düşen üyelerimizin yeniden üye olmalarını istedik. Toplu Sözleşme masasında Yetkili ama etkisiz konfederasyon Malum Sen Türkiye Kamu-Sen’i istemedi. Çünkü memuru nasıl pazarladıklarını Türkiye Kamu-Sen ortaya çıkardı. Süreci yönetemeyerek, üyeleri Hükümet tarafından belirlenen Hakem Kurulunun verdiği karara razı oldular. Hakem Kurulundan 2020 için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zam çıktı. Bu karara itiraz etmedikleri gibi, şerh dahi koymadılar. En düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik artış yapıldı. Gelir vergisi ile yapılan zamlar yıl ortasından itibaren kademeli olarak artarak ellerinden geri alınmaktadır. Kaşıkla verilen zamlar, yıl sonunda memurdan kepçe ile alınmaktadır. Memur bu durumdan bıkmıştır. Memurların gelir vergisi %15’e sabitlenmelidir.Memur ve memur emeklisine yapılan zam ile harcama kalemlerine gelen zamlar kıyaslanamaz hale gelmiştir. Memur açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmakta, gıda ve barınma dışında hiçbir kalem için harcama yapamaz hale gelmiştir. Bütün bu olumsuzluklar karşısında susmamız mümkün değildir” dedi.

Şehit ve Gazi adıyla kurulan Sendikalara tepkisini ortaya koyan Başkan Eksert, “Şehit ve Gazi yakını olarak sosyal devlet olmanın gereği olarak istihdam ettirilen kamu emekçisi kardeşlerimizin haklarını savunma gerekçesiyle kurulan ve adının başına Şehit Gazi ibaresini koyan sendikalar ise kamu personeli olarak çalışan Şehit ve Gazi yakını ile Gazi kardeşlerimizin bırakın haklarını savunmaya adeta devam eden hasızlığa adeta dümen tutmaktadırlar. Bu sendikaların sayısına baktığımızda ise hiç bir ağırlıklarının olmadığını görüyoruz. Şehit ve Gazi Yakını ile Gazi olarak kamuda çalışan kamu personeli kardeşlerimiz bize birer emanettir. Onlar için ne yapılsa azdır. Çünkü onlar hiçbirimizin ödemediği büyük bir bedel ödemişlerdir. Bu kardeşlerimizin hepsi mezuniyetlerine bakılmaksızın onurlarını rencide edici işlerde çalıştırılmamalıdır. Bu şekilde çalışan kardeşlerimiz var ise de biz gereğini her an yapmaya hazırız” diye konuştu.

Başkan Eksert'in konuşmasının ardından Bahadır Bumin Özarslan tarafından toplantıya katılan sendika yöneticilerine ve işyeri temsilcilerine “Kurumsal İletişim ve Sendikacılık Eğitimi” üzerine sunum yapıldı.

Haber: Hakan Özen


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş;
Yarkadaş; "CHP'de 18 ayda 41 bin üye istifa etti"
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek