Sultan Camii kubbe ve minarelerinden 6 ton mesir saçılacak

Manisa'da 478. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl 24-29 Nisan 2018 tarihleri arasında kutlanması hedeflenirken, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon TL, Şehzadeler Belediyesi tarafından ise 200 bin TL'lik bütçe ayrıldı.

Sultan Camii kubbe ve minarelerinden 6 ton mesir saçılacak

UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesinde yer alan ve 2018 yılında 478.si düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlıkları kapsamında Festival Komitesi ilk basın toplantısını gerçekleştirerek festival protokolünü imzaladı. Manisa Valiliği Brifing Salonunda düzenlenen imza töreni öncesi Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak tarafından 2017 yılında 477.si düzenlenen festival hakkında bilgi verildi. İmza töreninde konuşan Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, festivalde 6 ton mesir macununun saçılacağını belirterek, "Biz dernek olarak üstümüze düşeni en iyi şekilde bu yıl da yapmaya çalışacağız. Bu sene her yıl mesiri çoğaltarak gitmeye çalışıyoruz. Bu yıl 6 ton mesir macunu hazırlayacağız. Gerçekten son saçım finali Manisalı olarak çok önemli. Festival haftası çok önemli. Güzel bir hafta geçiriliyor. Ama karma töreni ve saçım töreni olmazsa olmaz. İnsan kendiliğinden bizim dışımızda orada 50-60 bin kişi toplanıyor. Geleneğe en yakın mesiri bu sene de yapacağız" dedi.

"Bizlere düşen güzel bir geleneği daha güçlü bir şekilde yaşatmak"
Toplantıda konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise "Manisa için mesir macunu bir değerdir. Şehrimizin tanıtımına sayısız katkılarının olduğunu her zaman görüyoruz. 478 yıllık bir gelenek. UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras listesine de eklenmiştir. Her millete her şehre nasip olacak bir gelenek değildir. Bu bizim medeniyetimizin büyüklüğünü ve ne kadar merhamet medeniyeti inşa ettiğimizin bir göstergesidir. Bu noktada bizlere düşen de ecdadımızdan bugüne kadar gelmiş olan böylesine anlamlı güzel bir geleneği daha güçlü bir şekilde yaşatmak ve bizden sonraki nesillere de aktarabilmektir" ifadelerini kullandı.

İki belediyeden festivale toplamda 2 milyon 200 bin TL'lik bütçe
Festivalle ilgili son durum hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise festival kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak 2 milyon TL ve Şehzadeler Belediyesinden ise 200 bin TL'lik bütçe ayrıldığını söyledi. Başkan Ergün, "Biz de bu tarihi kültüre UNESCO tarafından tescillenmiş uluslararası festival noktasına getirilmiş olmasından mutluluk duyuyoruz. Önemli olan Manisa'nın tanıtımı, esnafına, halkına, şehrine katma değer kazandırabilmek ve Manisa'yı da en iyi şekilde tanıtabilmek tek amacımız bu. Yeni yılla ilgili de bütçe hedeflemesi noktasında 2 milyon TL Manisa Büyükşehir Belediyesi ve 200 bin TL Şehzadeler Belediyesi katkısı olmak üzere bu rakamlar ilgili meclislere sevki yapılacak. Oradan da bu kararların geçirilmesi sağlanacak. Tabi 21 Mart 2018'de Nevruz Bayramı ve Karma Töreni ilk başlangıç olacak. Bu bağlamda 24-29 Nisan tarihleri arasında hedeflediğimiz Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali ve saçım törenleri tamamlanmış olacak. Bu sene 53 ülke, 15 kardeş şehir ve 4 kültür anlaşmamız olan şehir temsilcileri için ilgili komite davetlerini tamamladı" diye konuştu.
Festivalin aslına uygun şekilde yaşatılmasını hedeflediklerini söyleyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Canlı bir organizma olan, geçmişi, bugünü ve yarını da olacak olan bu vilayetin adı, soyadı, künyesi, başka tür kimliğini açıklayabilecek sıfatları olabilir. Bu şehrin kişiliğini, karakterini, ruhunu sembolik de olsa ifade eden kısaca Manisa'nın en büyük, en önemli tanıtım marka değeri mesir ve mesirin saçma merasimi. Bu manada bu büyük değerin, bu ruhun sahibi Manisa'nın kendisi ve bugün Manisa'yı yaşayan ve yaşatan Manisalıların hemşehrilerimiz. Hedefimiz sadece ve sadece mesirin tanıtılması ve mesirin tanıtılması vesilesiyle Manisa'nın tanıtılması değil, tüm değerlerimizi mümkün olabildiğince aslına uygun ihya edebilmek" dedi.
21 Mart 2018 tarihinde Nevruz Bayramı ve Karma töreni düzenlenecekken, 24-29 Nisan tarihleri arasında festival etkinlikleri gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Festivalin son günü olan 29 Nisan 2018 Pazar günü ise Sultan Cami ve kubbelerinden 6 ton Mesir Macunu saçılacak.
Toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor