Selçuk Özdağ; “Asıl engel sevgisizliktir”

Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Turgutlu Engelleri Aşalım Derneği’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltı programına katılan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, "Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, tüm engellilerimize; aileleri ve sevdikleriyle birlikte, sağlıklı, mutlu ve yaşanabilir bir dünya temenni ediyorum. Unutmayalım ki asıl engel sevgisizlik ve iletişimsizliktir" dedi. Özdağ’ı gerçekleşen programda AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Mürşit Gedizli, Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Taner Dizman, Turgutlu Engelleri Aşalım Derneği Başkanı Mehmet Çetin, engelli vatandaşlar, aileleri ve dernek ile parti yöneticileri eşlik etti.

Selçuk Özdağ; “Asıl engel sevgisizliktir”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün sözde değil özde, sembolik değil icraatlarla kutlanması gerektiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ bu kapsamda Türkiye'de bir ilk olarak pilot il Manisa'da Engelsiz Yaşam Merkezi'nin açılmasının sevindirici olduğunu kaydetti. Özdağ, “1 Kasım 2015 seçimleri öncesi AK Parti seçim beyannamesinde ‘şehirlerde engelli yaşam merkezleri kuracağız’ demiştik. Bu vaatlerimizi birer birer gerçekleştiriyoruz. Zihinsel, ortopedik, görme ve işitme engelliler olarak dört sınıf engelli grubu bulunmakta. Bu engelli çocuklarla ilgili olarak anneler-babalar alışverişe, işe veyahut misafirliğe giderken çocuklarını Engelsiz Yaşam Merkezi’ne bırakabilecekler. Daha önce bu ailelerimiz herhangi bir yere giderlerken çocuklarını 1,2 gün eşe dosta, akrabaya bırakıyorlardı. Özellikle anneler evde mahkum hale geliyorlar ya da akılları evde kalıyordu. Bu anne-babaları rahatlatmak, sosyal hayattan kopmamaları için herhangi bir yere giderken devletin şefkatli kollarına bırakabilecekleri bir yer oluşması gerekiyordu. Bunun için engelli yaşam merkezleri projelerini hayata geçirmek için pilot iller belirlemiştik. Bu pilot ilden birisi de Manisa idi. Diğer şehirler henüz faaliyete geçemediler ama Manisa’da şahsım olarak yaklaşık 2 yıldır bu proje ile uğraşıyordum. Projenin sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın ve Milletvekili arkadaşlarımızın katılımlarıyla binlerce Manisalı vatandaşımızla birlikte açılmasından bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

SOSYAL BARIŞI SAĞLADIK

Özdağ ayrıca konuşmasında, Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürlüğü’nün bulunduğu alan içerisinde yer alan iki binanın restore edilerek Engelsiz Yaşam Merkezi olarak hizmete tahsis edildiğini kaydetti. Özdağ, “Engelli çocuklarımızın gönül rahatlığı içerisinde yaşayacakları şekilde her şey yapıldı. Engelli Yaşam Merkezinde 32 çocuğumuzu aileleri bir yere giderken bırakabilecekler, sonra da gelip alabilecekler. Aynı zamanda yatılı olması ailelerimiz açısından bir başka kolaylığı da beraberinde getirecek. Bu çok önemli bir projeydi ve hizmete geçmiş olmasıyla sosyal ve aile içi barışı da, huzuru da sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İL MANİSA

Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yanısıra Zihinsel Engelliler Korumalı İşyerini de Türkiye'de bir ilk olarak Manisa'da açmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını kaydeden Özdağ, "Manisa denilince akla artık ilkler geliyor. Tarımda, sanayide, sulamada, enerjide, madenlerde, inanç turizminde, endemik bitkilerde, müze ve milli parklarda olmak üzere hep ilkleri Manisa olarak başlattık. Bu ilklere eğitim ve işsizliği de dahil edebiliriz. Çünkü işsizlik oranı en düşük il şu an Türkiye’de Manisa. Bu ilklere imza atmanın bahtiyarlığını yaşarken aynı zamanda sosyal barışa da katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Anne ve Babalar mutlu olurken, engelli çocuklarda diğer çocuklarla tanışmanın, sosyalleşmenin mutluluğunu yaşayacaklar. Birbirlerinden kültürel ve sosyal yaşantı konusunda alışveriş yapacaklar. Tüm bunlarda büyük emeği bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından Sayın Ahmet Davutoğlu’na, önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan Sema Ramazanoğlu Hanımefendiye, bu dönem ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayın Kaya Hanımefendiye, bürokratlarımıza, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EVDE BAKIM HİZMETİNDE REFORM GERÇEKLEŞTİRDİK

Engelli evde bakım hizmetinde reform niteliğinde bir başarı elde ettiklerini kaydeden Özdağ bu hizmetten yaklaşık 500 bin vatandaşın istifade ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti, “Engelli istihdamında da çok önemli bir gelişme sağladık. Engellisine sahip çıkan sosyal bir devlet anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2002’de 5777 olan engelli memur sayımız bugün 52 Bine ulaştı. Yine engelli işçi sayımızda 10 Binden 100 Bine ulaşmış durumda. 2002’den beri 300 Binin üzerinde engelli vatandaşımıza istihdam sağladık. 3 Aralık Dünya Engelliler Derneği dolayısıyla bizleri Turgutlu ilçemizde bulunan engelli vatandaşlarımız ve aileleriyle kahvaltıda buluşturan Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Turgutlu Engelleri Aşalım Derneği Başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Hedefimiz tüm engelli kardeşlerimize akülü araç ve beyaz baston takdim etmek. İnşallah sosyal bir devlet anlayışı ve hayırseverlerimiz aracılığıyla da bunu da başaracağız.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarmadan hayvan hırsızlığı uyarısı
Jandarmadan hayvan hırsızlığı uyarısı
Yaş üzüm fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü
Yaş üzüm fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü