Manisa’dan Kerkük’e türkülerle seslenecekler

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleriyle Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi, Şehzadeler Belediyesi ve İl Kültür – Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle 13 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 20.00’da Kültür Merkezi Lale Salonunda düzenlenecek olan gecede Manisa’dan Kerkük’e seslenilecek. Kerkük’ün Türkiye açısından çok önemli olduğunu kaydeden Özdağ düzenlenecek olan programla Manisa’dan Türk diyarı Kerkük’e selamlarını yollayacaklarını belirterek tüm Manisalıları geceye davet etti.

Manisa’dan Kerkük’e türkülerle seslenecekler

Şehzadeler Belediyesi'nin, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa şubelerinin ortaklaşa düzenleyeceği programda Kerkük türküleri Manisalılar ile buluşturulacak. 13 Ocak Cumartesi günü saat 20.00'da Kültür Merkezi Lale Salonunda gerçekleşecek olan programda Manisalılar Kerkük türkülerini Türk Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı'dan ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu'ndan dinleme imkanı bulacaklar.

Kerkük’ün Irak Türkmenlerinin başkenti, kimliği ve öz yurdu olduğunu belirten Özdağ, “Kuzey Kıbrıs bizim için ne ise Kerkük de odur! Buhara, Taşkent, Ötüken, Semerkant bizim için ne anlam ifade ediyorsa Kerkük de aynı anlamı ifade etmektedir! Kerkük Nesimi’nin, Fuzuli’nin, Bağdatlı Ruhî gibi büyük isimlerin yetiştiği Türk’ün çok önemli bir kültür ve edebiyat vadisidir. Uzun yıllardır devam edegelen bu duruma Kerkük hoyratları ve türküleri şahit. 1918 yılında madden Osmanlı’dan koparılan Kerkük, manen hep Türk’ün öz şehirlerinden birisi olarak varlığını devam ettirdi. İngiliz mandasının, Saddam’ın bütün baskılarına rağmen, sonra bu topraklara musallat olan Kürtlere rağmen, Oğuz Türkçesinin nefes aldığı, türkü söyleyen, edebiyat üreten, kültürünü koruyan bir şehir oldu Kerkük. 1959 yılında yapılan Kerkük katliamında çok sayıda Türkmen münevver öldürüldü. Bu ağır sarsıntı bile milli bilinci yok etmemiş çağdaş edebiyat, dergi ve gazetelerle var olma mücadelesini sürdürmüş Kerküklü kardeşlerimiz. İşte bizim için bu denli önemli olan Kerkük’e ve Kerküklü kardeşlerimize Manisa’dan Türk Halk Müziği’nin önemli üstatlarından Esat Kabaklı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçılarının seslendireceği Kerkük türküleriyle sesleneceğiz. İnanıyorum ki geceye katılan tüm konuklarımız o gece türkü ziyafetinden son derece memnun ayrılacaklar. Tüm vatandaşlarımızı tek devlet, tek vatan, tek millet ve tek bayrak ülküsüyle Kerkük’e hep birlikte seslenmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Kerkük kentinin Türkler için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Kerkük bizim için son derece önemlidir. Kerkük, üzerinde birçok çirkin oyunların oynanmaya çalışıldığını da yakından takip ediyoruz. 80 milyon olarak bizim yüreğimiz Kerkük'te atıyor. Bu noktada da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Şehzadeler Belediyesi olarak biz 13 Ocak'ta bir Kerkük Gecesi düzenleyeceğiz. Tüm Manisalı hemşerilerimizi 13 Ocak Cumartesi gecesi düzenleyeceğimiz Türküler ile Kerkük Gecesi'ne davet ediyorum" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek