Köprübaşı'nda balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde bulunan Demirköprü Barajı'nda balık avı sezonu hızlı başladı. 18 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen sezon açılışının ardından avcılar ağlarını suya bırakırken ilk gün 15 Ton balık tutulduğu belirtildi.

Köprübaşı'nda balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Balık avı yasağının sona ermesiyle birlikte Manisa Köprübaşı Demirköprü Barajı'nda 18 Haziran 2018 Pazartesi günü balık avında yeni sezon açıldı. Gerçekleşen açılış balıkçısından tüketicisine kadar her kesimi memnun etti. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Köprübaşı İlçe Belediye Başkanı Zafer Mergen, “Köprübaşı Demirköprü barajı gediz havzası üzerine kurulu bulunup 1958 yılında yapımı bitmiştir. İlçemiz de geçimini balıkçılıkla sağlayan 150 civarında aile bulunmaktadır Ayrıca hali hazırda 3 adet kültür balığı çiftliği bulunmaktadır. İlçemiz tarım açısından her türlü tarıma elverişlidir tarım yatırımcılarını ilçemize bekleriz ilçemizde ilklimi badem zeytin çilek türün ceviz bu hünnap kiraz nar ve birçok meyve yetiştiriciliği ne hava ve arazi şartları uygundur” diye konuştu.

Av yasağının bitmesiyle sezonu açtıklarını kaydeden balıkçı esnafı ise bereketli ve bol balıklı bir sezon olması temennisinde bulundular.

Köprübaşı Su Ürünleri Kooperatifleri Başkanı ÖZCAN Yılmaz yaptığı açıklamada, yasak kalktıktan sonra balıkçıların göle açılacağını ve her yıl olduğu gibi bu sene de bereketli bir sezon umuduyla Gölbaşı tekne barınağından demir alacaklarını belirtti.

Yılmaz 4,5 ay boyunca yeni sezon için teknelerinde bakım-onarım çalışmaları yaptıklarını, motor boya yenilediklerini aktararak, bu sene bereketli bir yıl beklediklerini ve umutlarının o yönde olduğunu ifade etti.

Göl ne kadar bereketli olursa vatandaşın da o kadar ucuz balık yiyebileceğini aktaran Yılmaz, "Bu sene gölümüzün bereketli olduğu haberini aldık.Sazan, yayın, levrek gibi balıkların bereketli olduğu söyleniyor. İnşallah güzel, bereketli bir yıl geçiririz de herkes balık yiyebilir. Bizler yeni sezona hazırız. Allah kaza bela vermezse 'vira Bismillah' diyerek çok özlediğimiz gölümüze kavuşacağız. Rabbim kimsenin emeklerini boşa vermesin" dedi.

Teknelerle açılarak ağlarını denize bırakan balıkçıların ağlarına en çok tatlı su levreği, sudak, pullu sazan ve aynalı sazan yayın balığı takılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehzadeler'den vatandaşlara kandil simidi
Şehzadeler'den vatandaşlara kandil simidi
AK Parti’de davullu zurnalı e-temayül
AK Parti’de davullu zurnalı e-temayül