Kardeşlik projesi Çanakkale Şehitliği’nde tamamlandı

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği tarafından düzenlenen TADDEF’in işbirliğiyle katkı sunduğu Tek Millet İki Devlet Kardeşlik Projesi’nin son etabı Çanakkale’de gerçekleşti. Gelibolu Yarımadasında gerçekleşen Şehitlik Anıtı’na yapılan ziyarete Azerbaycan’dan proje kapsamında gelen Şehit ve Gazi çocukları ile onlara Türkiye’den katılan Şehit ve Gazi yakınları, Gazeteciler ile Köprübaşı Belediyesi yetkilileri katılırken konaklama ve ulaşım sponsoru Köprübaşı Belediye Başkanlığı oldu.

Kardeşlik projesi Çanakkale Şehitliği’nde tamamlandı

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu'nun katkısıyla Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği'nin, 19 Eylül Gaziler Haftası çerçevesinde 'Tek Millet İki Devlet Kardeşlik' projesiyle Karabağ şehit yakınları ve gazilerinden oluşan 21 kişilik ekip Tarihi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti.

Kafile, Çanakkale Savaşları'nın anlatımının yapıldığı simülasyon gösterimlerini de izledi. Ardından 57. Alay Şehitliği'ni ziyaret eden şehit yakınları ve gaziler, şehitler için dua etti.

Gerçekleşen Tek Millet İki Devlet Kardeşlik Projesi ve Çanakkale Şehitlik ziyareti ile ilgili açıklamada bulunan Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Soyumuz, tarihimiz, dilimiz, dinimiz, kültürümüz aynı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizle proje kapsamında bir araya geldik ve kardeşliğimizi daha da ileri götürdük. Basının görevi sadece haber yapmak değil. Basın 4. Kuvvet olarak aynı zamanda sosyal ve toplumsal duyarlılık göstererek kamuoyuna mesaj ve yön verme görevini de yerine getirmelidir. Özellikle yaşadığımız son süreçte Türkiye – Azerbaycan kardeşliği daha da önem kazanmış olup Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği olarak bu konuya ve ehemmiyete katkı koyduğumuz için bahtiyarlık duyuyoruz. Bu iki devlet, tek milletin çocukları sadece Çanakkale’de değil Kurtuluş Savaşı mücadelesinde, Sakarya önlerindeki Türkiye’nin tarih ve talihinin değiştiği kutlu zaferde ve 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminde Türkiye ve Türk Dünyası üzerindeki kirli oyunlara, saldırılara birlikte karşı koyma kararlılığını ve kahramanlığını gösterdi. Mehmet Emin Resulzade’nin söylediği gibi Allah’ın izniyle Türk’ün ve Türk Dünyası’nın yükselen bu şanlı bayrağı asla bir daha yere inmeyecek. Türkiye güçlü oldukça Türk Dünyası ve birlikteliği daima güçlü olmaya devam edecek” diye konuştu.

Azerbaycan Gazi Kadınlar Derneği Başkanı Rada Abbas, “Bizim ekip Türkiye'de ilk kez bulunuyorlar. Çok büyük bir memnuniyet ve coşku içinde anlatılamaz duygular yaşıyoruz. Biz, Türkmen Obasında Mehmetçik ve Metehan Marşlarıyla olan ilk karşılamayı anılarımızda hiçbir zaman unutmayacağız. Çok değerli bir karşılama oldu. Bugün de Çanakkale'de geldik. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ile Çanakkale Savaşları'ndan kalan eserlerin sergilendiği harika bir müze. 'Bir Millet, İki Devlet' projesi çok büyük ses getirdi. Azerbaycan'dan şehit ve gazi çocukları Gaziler Günü nedeniyle Türkiye'ye davet edildi. Çanakkale Gezisi'nde çocuklar şehitlikleri gezerek çok büyük his ve yoğun duygular yaşadı. Biz projeye destek veren Türk devletine ve yetkililere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Abbas, şöyle devam etti:

“Çanakkale Savaşları'na 30 binden fazla Azerbaycanlı katıldı. Onlardan yaklaşık 10 bini şehit oldu. Çanakkale'de Azerbaycanlılarla, Azerbaycan'la bağlı hiçbir anıt falan kurulmadı. Bakü'de Kafkas İslam Ordusu'na şehrimizin en güzel yerinde anıt kuruldu. Herkesin birebir ismi yazıldı. Gönül isterdi ki, Çanakkale'de de Azerbaycan'la ilgili anıt olsun. Tabi ki bu bizim sevgi bağımıza tesir etmeyecek. Biz Türkiye'yi o anıt olsa da olmasa da seviyoruz. Ama bugün ekibimiz adına, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beye rica ediyorum ki, bir protokol imzalasın ve Çanakkale'de Azerbaycan adına bir anıt kurulsun. Eğer anıt kurulursa şehit ve gazi çocukları adına çok memnun oluruz."

Eşi 1992 yılında Karabağ'da şehit olan Reyhan Zeyniyeva ise, geziye eşinin adını taşıyan torunu Eliyev Elekber ile birlikte katıldığını ifade etti. Zeyniyeva , “Azerbaycan'dan ilk defa geliyoruz. Türk halkı bizi karşıladı. Biz çok mutluyuz ki Çanakkale'de şehit düşen ulu babalarımızı ziyaret ettik. Bu yüzden çok mutluyuz. Benim yoldaşım Azerbaycan'ın milli Kahramanı Eliyev Elekber bu da onun torunu. Şehitlerimizin ruhları için Fatiha okuduk. Çanakkale'ye gelmek, Çanakkale Şehitliklerini ziyaret etmek aklımızın ucundan geçmezdi" dedi.

Ayrıca Proje kapsamında Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği başkanı Hakan Özen, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği yönetim kurulu üyesi Osman Özbaş, Köprübaşı Belediye Başkan vekili Ricay Özen, Azerbaycan Gazi Kadınlar Derneği Başkanı Rada Abbas ve beraberinde Azerbaycan’dan ve Türkiye’den Şehit ve Gazi çocukları ile basın mensupları Eceabat’ta kahvaltıda ağırlandı. Eceabat İlçe Kaymakamı Turan Yılmaz ile bir araya gelen konuklar ile yapılan keyifli sohbet ve günün anlam ve önemini simgeleyen hediyelerin sunumu gerçekleşti.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastalığın vurduğu domates fiyatlar yükseldi
Hastalığın vurduğu domates fiyatlar yükseldi
Makam odasında sivrisinek üretti
Makam odasında sivrisinek üretti