“Her çocuğun ailede yetişme hakkı vardır”

Koruyucu aile çalışmaları ve uygulanabilirliği hakkında Gazeteci Hakan Özen'e özel açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürü Murat Konan, “En önemli hedefimiz, devlet koruması altında olan her çocuğun bir aile ortamında büyümesi. En büyük arzu ve isteğimiz ise bir çocuğun her zaman kendi öz ailesinin yanında kalması” dedi.

“Her çocuğun ailede yetişme hakkı vardır”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlükleri olarak özellikle çocukların ihmal ve istismar edilme durumu tespit edildiğinde o çocuğu koruma altına alma konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürü Murat Konan, “Koruma altına alındıktan sonra da şayet çocuk öz ailesinin yanında değilse ve orada kalamayacak bir durum söz konusuysa ya aile şefkati alabileceği bir ortamda veya aile yapısına benzer çocuk evleri olarak adlandırdığımız yerlerde yetişmesi ve topluma kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu tür durumlar söz konusu olduğunda da çocuğun kan bağının olmadığı çocuklara bakımda gönlünü, evini, yüreğini ortaya koymuş insanların yanında çocuklarımızı büyütüyoruz” diye konuştu.

KORUYUCU AİLEDE MANİSA TÜRKİYE'DE 3.

Kendi öz ailesi tarafından ihmal ve istismar edilen çocukların kurumda büyümektense aile ortamında büyümesini hedeflediklerini kaydeden Müdür Murat Konan, “Bu husuta da tüm yurt genelinde olduğu gibi Manisa ilimizde de çok ciddi çalışmalar yapıldı. Biz Manisa ASP olarak 2017 yılı içerisinde Türkiye'de en fazla çocukların korunma altında ailelere yerleştiği 3. il olduk. Bu çalışmalarımıza aynı gayret ve kararlılıkla bu yılda devam ediyoruz. Manisa'da koruyucu aileye verilecek çocuk olmadığı için biz Manisa'da oturup koruyucu aile olmak isteyen aileler için İzmir ve yakın illerden çocuk almaya başladık. Manisa'da şu an itibariyle 130 ailede 160 çocuğumuzun barınması sağlanmış durumda. Belirttiğimiz gibi çocuğun şefkat evleri ve yurtlarda kalmasındansa aile şefkati içerisinde sağlıklı bir şekilde büyümesi temel amaç” dedi.

ŞARTLARI UYGUNSA BEKARLARDA KORUYUCU AİLE OLABİLİYOR

Koruyucu aile olma şartları hakkında da bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürü Murat Konan, “Koruyucu aile birlikteliği olan ya da bekar olup o çocuğun bakımını üstlenebilecek ve uygun bir ev ortamına sahip kişinin olması en önemli baş şartlerdan biri. Bu özelliklere sahip kişi ya da ailelerin başvurusu üzerine sosyal hizmet uzmanlarımızla, psikologlar ve diğer uzman arkadaşlarımız gerekli incelemelerde bulunuyorlar. Kişinin sosyal, ekonomik durumu, aile yaşantısı göz önünde bulundurularak tüm bu çalışmalar yürütülüyor. Aile ile çocuk arasındaki uyum devam ettiği sürece bu birliktelik devam ediyor. Bayan ya da erkek bekar olan kişilerde gerekli şartları taşıyorsa koruyucu aile olabiliyorlar. Vatandaşlarımızı koruyucu aile olmaya davet ediyoruz. Hem çocuklarımız bir sevgi ortamında yetişsin, hem de ailelerimiz yeni bir evlat sahibi olsun” şeklinde konuştu.

EBEVEYNLERİN YAKLAŞIMI ÇOCUĞUN TÜM HAYATINI ETKİLEYEBİLİR

Ebeveynlerin yaklaşımlarının çocuğun tüm yaşantısını etkileyebileceğini kaydeden Konan, “Bu nedenle aile ne çok korumacı ne de çok fazla baskı unsuru taşıyan disiplin içerisinde olmamalı. Şayet bu konuda sıkıntı ve zorluk yaşanıyorsa psikolojik destek verme konusunda aileler kurumumuza çekinmeden başvurulabilirler. Çünkü çocuklar toplumumuzun geleceği. Onlar en iyi şekilde yetiştirildiği takdirde gelecekte toplum olarak daha ileri noktalara ulaşabiliriz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Deniz YİKOB’dan brifing aldı
Vali Deniz YİKOB’dan brifing aldı
Öğrencilerden Mevlid-i Nebi programı
Öğrencilerden Mevlid-i Nebi programı