Gazeteci Özen, Mumcu suikastında Barzani’nin MOSSAD ve CIA ilişkilerine dikkat çekti

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu katledilişinin 25. Yılında anan Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Mumcu cinayeti aydınlatılmak isteniyorsa Mustafa ve Mesut Barzani’nin CIA ve MOSSAD İlişkileri araştırılmalı ve gün yüzüne çıkarılmalıdır. Mumcu, suikasttan iki hafta önce önemli bir yazı yazmıştı. Yazıda Mustafa Barzani ile MOSSAD ilişkisi anlatılıyordu” dedi.

Gazeteci Özen, Mumcu suikastında Barzani’nin MOSSAD ve CIA ilişkilerine dikkat çekti

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, 25 yıl önce katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu andı. Mumcu’nun tavrını Cumhuriyet'ten yana koyan, Atatürkçü, korkusuz bir araştırmacı yazar olduğunu belirten Özen, “katilleri hala her nedense tam olarak aydınlatılamayan Mumcu yaşamının son günlerinde Kürt sorunu üzerine çalışıyordu. Mumcu, suikasttan iki hafta önce önemli bir yazı yazmıştı. Yazıda Mustafa Barzani ile MOSSAD ilişkisi anlatılıyordu. Eğer Mumcu öldürülmeseydi bu konudaki araştırmasını derinleştirerek yayınlayacaktı. Barzani aşireti emperyalist güçlerin desteğiyle Türkiye’nin başına bela olmaya devam etmekte olup şayet Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun cinayeti aydınlatılmak isteniyorsa Mustafa Barzani ve oğlu Mesut Barzani’nin kimlerle neden ve nasıl bağlantı kurduğunun üzerinde özellikle durulması gerekiyor” dedi.

MUMCU CİNAYETİNDE BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ VURDULAR

“Uğur Mumcu bu ülkenin yetiştirdiği seçkin bir bilim adamı, nadir rastlanabilecek kıymette bir yazar ve çok değerli bir gazeteciydi. Katledilişinin ardından geçen bunca zamana rağmen Mumcu'nun yeri doldurulamadı ve asla da doldurulamayacak” diyen Özen, “Geçen 25 yıla karşın, Uğur Mumcu cinayetinin arkasındaki karanlık yapının çözülemedi. Mumcu'nun Katledilmesinin üzerinden çeyrek asır geçmesine karşın bombayı araca yerleştiren Tevhit- Selam Kudüs Ordusu örgütü yöneticisi olduğu belirtilen Oğuz Demir yakalanamadı. Demir'in önce İran'a, sonra Almanya'ya kaçtığı iddialar arasında yer almaya devam ediyor. İslam Düşmanı olan İsrail’in istihbarat örgütü MOSSAD ile Barzani’nin görüşmeleri neticesinde ise Mumcu suikasti gerçekleşti. Burada ki asıl amaçları hem Uğur Mumcu gibi kalemini ne pahasına olursa olsun satmayan bir Gazeteci Yazar’dan kurtulmak, İran’ı hedef göstererek bir İslam fobisi oluşturmaktı” diye konuştu.

AFRİN’DE AYNI ZAMANDA MUMCU’NUN HESABI DA SORULUYOR

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun, PKK, Barzani ve diğer tüm kürt yapılanmaların İsrail’in ve ABD’nin kontrolünde olduğunu belgeleriyle tespit ettiğini kaydeden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Mumcu 7 Ocak 93 tarihli yazısında CIA ve MOSSAD Ajanlarının bölgede cirit attığını belirterek MOSSAD’ın İsrail 'in gizli istihbarat örgütü olduğunu ifade etmiş ve yazısında, “Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD 'ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?” sorusunu sormuştu. Yazının yayınlanmasının ardından İsrail Ankara Büyükelçisi Epelek, Mumcu ile ısrarlı bir şekilde görüşmek istediği iletmiş, Mumcu bu teklifi birkaç sefer reddetse de gazetecilik merakıyla 17 Ocak’ta Ankara’da bir lokantada buluşulmuştu. O buluşmadan İsrail Büyükelçisi büyük bir hışımla ayrılmış arkasından da bir gazetenin köşe yazarı Mumcu’yu adeta tehdit eder bir yazıyı kaleme almıştı. Mumcu yazıyı okuduktan sonra gazeteyi büyük bir kızgınlıkla yere fırlatmış, “Öldürecekler beni” demişti. Mumcu kendisinin ifade ettiği gibi 24 Ocak 1993 tarihinde iş yerine gitmek üzere bindiğinde arabasına bomba konularak havaya uçurularak katledildi. Ne kadar tuhaf değil mi yazının yazıldığı tarihin üzerinden tam tamına 25 yıl geçmiş ve Amerika ile İsrail yine Ortadoğu’da cirit atmaya devam ediyor. Önce yıllardır aralarında nasıl bir bağ olduğu hala tam olarak açıklanamayan Barzani aşiretine Kerkük’te ve Ortadoğu’da yeni bir Kürt devleti kurdurmak istediler. Ardından da Afrin’de YPG’ye asker ve silah desteği sağladılar. Türk Silahlı Kuvvetlerince yürütülen Zeytin dalı Harekatı büyük bir başarı ile sonuçlandırılarak aynı zamanda bir anlamda Şehit Gazeteci Yazar Uğur Mumcu suikastına uzanan kirli bir senaryonun da hesabı kesilecektir. Bu duygularla araştırmacı gazeteciliğin öncü ismi, gerçek bir vatansever ve dürüst kalem Uğur Mumcu'yu, ölümünün 25. yıldönümünde bir kez daha rahmet, şükran ve hasretle anıyorum” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor