Advert
Advert

Erdoğan, "Yaşanan vize krizi üzüntü verici"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin vizelerin askıya alınması kararının "üzüntü verici" olduğunu söyledi.

Erdoğan,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizi için "Üzüntü verici" dedi.
Resmi temaslar için Ukrayna'da olan Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi.
Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan'a ABD'nin Türkiye'den vize başvurularını askıya almasıyla başlayan kriz soruldu.
"Bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Ankara'da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici" diyen Erdoğan şöyle devam etti:
"Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bunu dydukları anda gerekli girişimlerde bulunarak muhataplarını aramışlardır. Bakanımız bu konuyu bana ilettiği anda kendilerine şunu söyledim; Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin ne ise mütekabiliyet esasına dayanarak aynı metni bizim büyükelçimiz anında açıklasın. Süreç bundan ibarettir."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
Biz ikili ilişkilerimize hep stratejik bir vizyonla yanaştık. Ukrayna'yı 2003 yılında öncelikli ortak ülkelerden ilan ettik. 2011'de de stratejik konseyi kurarak ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkardık. 2012'de yürürlüğe giren vize muhafiyeti anlaşmasının ardından kimlikle seyahat uygulamasını başlattık. Bugün yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele alma imkanı bulduk. Karadeniz havzasının güvenliği dahil olmak üzere bölgesel konuları mütalaa ettik. Bu konularda eşgüdüm halinde hareket etme kararı aldık. Poroşenko'ya Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğimizi bir kez daha ifade ettim. Kırım'ın yasadışı ilhakını tanımadık tanımayacağız. Ukrayna'nın Kırım Tatarlarına destekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Kırım'daki yasadışı durumun aşılması için hukuk içinde atılacak adımlarının önemine inanıyoruz.
 
Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da sona ermesi dileğimizdir. Sorunun uluslararası hukuk ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözüme kavuşturulabileceğine inanıyoruz. Zorlu bir dönemde ortaya konan reform çabalarını önemsiyoruz. Bu çabaları desteklemeye devam edeceğiz. 2015 yılında Poroşenko ile ikili ticaretimizi 2023 yılı itibariyle yüksek bir seviyeye çıkarma kararı aldık. Bugün de 10 milyar dolar seviyesine çıkarma kararlılığını gösterdik. Arzu ettiğimiz seviyeye çıkarmak için çok çalışacağız. Bu konuda öncelikli olarak serbest ticaret anlaşmasını bir an önce sonuçlandırmalıyız. Bugün ayrıca çifte anlaşmaların imzalanmış olmasından memnuniyet duyuyorum.
 
Bugün burada bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Ukrayna'da Türk diline ve kültürüne yönelik Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz. Ukraynalı dostlarımıza desteklerinden ötürü teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi Türk milleti 250 insanını şehit verme pahasına darbe girişimini atlattı. Darbe girişiminin faili olan FETÖ dünyada faaliyet gösteriyor. Eğitim kurumları bu yapının en önemli militan devşirme yapılarından biridir. Bu örgütle mücadele konusunda atılacak adımları da Poroşenko ile konuştuk. Türkiye, Ukrayna ile ilişkileri daha ilerilere taşıma konusunda kararlıdır. Önümüzdeki dönemde iki halkın birbirine daha da yakınlaştığını göreceğiz.
 
Kırım konusundaki hassasiyetleri ifade ettim. Şu anda cezaevinde olan Kırım tatarı dostlarımızla ilgili olarak her türlü girişimin gayretindeyiz. Temenni ederim ki bu girişimlerin neticesini alırız. Bunların takipçisiyiz. Kırım'la ilgili geçmişten bugüne tavrımız, yaklaşımımız bellidir. Kırımlı kardeşlerimizi kendimizden ayrı görmedik, görmeyeceğiz."
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Kardeş millet, bağımsız devlet" vurgusu
Başkan Çelik'ten vatandaşlara aşure ikramı
Başkan Çelik'ten vatandaşlara aşure ikramı