Diyanet-Sen'den sınavsız ilitam başarısı

“Herkes konuşur Diyanet-Sen yapar” bu ifadenin içini dolduracak düzeyde çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Müftülere NİKAH kıyma yetkisinde olduğu gibi İlahiyat Önlisan mezunu Diyanet çalışanına Sınavsız İlitam hakkı alındı.

Diyanet-Sen'den sınavsız ilitam başarısı

Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkını içeren teklif TBMM genel kurulunda kabul edildi.

Konuyla ilgili gazeteci Hasret Dilek Delier'e,  açıklama yapan Diyanet-Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet ÖZDEMİR; "Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkını içeren, daha önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklif  TBMM Genel Kurulun’da da kabul edildi" dedi. 

Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkının Elde Edilmesi Süreci hakkında bilgi veren Ahmet Özdemir, Sendika olarak Sınavsız Lisans tamamlama konusunda çok ciddi çalışmalarımız ve görüşmelerimiz oldu. İlitam kontenjanlarının yükseltilmesi ve İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı verilmesi konusunda 2009 yılından 2015 yılına kadar taleplerimizi YÖK’e, siyasilere ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na (DİB) ilettik. Toplu sözleşme taleplerimiz arasında yer aldı. (1.2.3. ve 4. Dönem Toplu sözleşme taleplerimiz arasında yer aldı. Madde 15. Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı İlahiyat ön lisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınır.)

2015’de Akademik Çalışmalar Başladı

Sendikacılığın bilimin ışığında eğitime dayalı olarak yapılması gerektiğine inanan Diyanet-Sen 2015 yılı başında Diyanet-Sen Akademisi tarafından oluşturulan akademisyenlerle bir kurul oluşturarak çalışmalarına başladı. Yapılan toplantılar ve çalışmalar sonucu Diyanet-Sen Akademisi Kurulu bir rapor oluşturarak Diyanet-Sen yönetimine sundu. Bundan sonraki süreçte YÖK, DİB ve ilgili bakanlarla görüşmeleri hızlandıran Diyanet-Sen konuyu bilimsel gerekçeler ile paydaşlarına sundu.

Yoğun Görüşme Trafiği yaşandığını kaydeden Diyanet-Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir;  "Sınavsız lisans tamamlama ile ilgili Diyanet-Sen Akademisi tarafından hazırlanan raporun ardından paydaşlarla görüşme ve ziyaret trafiği hızlandı. 4 Mart 2016’da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşme oldukça olumlu geçti. Konuyla ilgili Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucu YÖK, 97354392.010/4347 sayı ile Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’ne Yüksek Öğretim Kanunu’na geçici madde eklenmesini öngören Yüksek Öğretim Kanunu Tasarısı Taslağı’na değişiklik önerisini sundu. Kanun tasarısı taslağı Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’nde uzun süre tutularak TBMM’ye sunulması engellendi. Konunun takipçisi olan Diyanet-Sen, taslağın yeniden gündeme gelmesi için büyük uğraş verdi. 15 Temmuz 2016’da yapılan hain darbe girişimi ile süreç sekteye uğradı. Ülkemizin bu zorlu süreci atlatmasının ardından biz de çalışmalarımızı yeniden hızlandırdık" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanımızdan Tam Destek

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Başbakanlık Kanunlar Kararlar Genel Müdürü Davut Karataş ile görüştük. Siyasilerle görüşmelerimiz devam etti. Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile 15 Haziran 2016’da görüşerek raporumuzu ve bilgi notumuzu sunduk. 14 Aralık 2017 ve 2 Mart 2018’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile görüşerek konuyu ilettik.
24 Mart 2017’de konuyu tekrar YÖK’e ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettik. Cumhurbaşkanının tam desteği ile çalışmalarımıza daha da ağırlık verdik. 2 Mart 2018’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve YÖK ile görüşmelerimizin ardından 25 Nisan 2018’de TBMM Plan Bütçe Komisyondan geçen teklif, 2 Mayıs 2018’de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek gece geç saatlerde kabul edildi. Meclis çalışmalarını AK Parti kulislerinde sonuna kadar takip eden Diyanet-Sen gece geç saatlere kadar mesai yaptı. Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan bu hakkın tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

Yapamaz Dediler Yaptık

Biz bütün bu çalışmaları yürütürken bize iftira ve hakaret etmekten geri kalmayan bazı sendikalar Diyanet-Sen’i yalancılıkla, insanların umutları ile oynamakla, yalancı kahramanlıkla suçlamaktan geri durmadılar. Bütün bunların 15 Mayıs üye tespit tutanaklarının belirlenmesi nedeni ile yapılan göz boyamalar olduğunu iddia edecek kadar ileri gittiler. Bütün bu karalama kampanyalarına rağmen biz yetkili ve etkili sendika olmanın bilinci ve sorumluluğu ile çalışmalarımıza devam ettik.

Hayalleri Gerçeğe Çeviren Sendikadan Bir Kazanım Daha

Özdemir, "yıllardır çalışmaları ile bir çoklarının hayal dahi edemediği kazanımlara imza atan Diyanet-Sen İlahiyat Önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkının mimarı olarak bir kazanıma daha imza atmanın haklı onurunu yaşıyoruz" diye ifade etti. 

Haber - H.Dilek Delier

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehzadeler'den vatandaşlara kandil simidi
Şehzadeler'den vatandaşlara kandil simidi
AK Parti’de davullu zurnalı e-temayül
AK Parti’de davullu zurnalı e-temayül