DGYD’den hukuk, demokrasi ve adalet çağrısı

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Gazetecilere son dönemde uygulanan baskı, şiddet ve saldırıları kınadı. Açıklamasında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrand Dink'in öldürülüşünün 11'inci yılı olduğuna da vurgu yapan Özen, “Gazetecilere yönelik saldırılar sona ermedikçe ve faili meçhul cinayetler aydınlanmadıkça demokrasi ve adalet sekteye uğramaya ve yara almaya devam edecektir” dedi.

DGYD’den hukuk, demokrasi ve adalet çağrısı

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrand Dink'in öldürülüşünün 11'inci yılı nedeniyle yaptığı açıklamada Gazetecilere yönelik saldırı ve cinayetleri kınadı. Özen, “Dini, dili, fikri ve memleketi ne olursa olsun Gazeteciler doğruları yazmalı, evrensel, insan hakları ve demokrasiden yana olmalıdır. Görevlerini en iyi şekilde icra ederlerken onların can ve mal güvenliliğinin korunması her vatandaşta olduğu gibi sosyal ve hukuk devletinin başlıca sorumluklarındandır. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrand Dink'te bundan tam 11 yıl önce eli kalem değil silah tutan ve kan kusan mahluklar tarafından katledilmişti. Tıpkı Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok ve nice aydınlar gibi... Maalesef bu insanlık dışı katliamların pek çoğunun faillerinin hala bulunamaması kanayan yaranın hala dindirilemediğini göstermektedir” dedi.

“Gazetecileri hedef alan cinayetlerin sorumluları yargılanmadıkça, utanç verici saldırıları gerçekleştirenler yargı karşısında gereken cevabı almadıkça tüm Gazeteciler ve basın emekçileri tehdit altında yaşamaya devam edecek, hukuk ve demokrasi yara almaya devam ediyor olacak, toplum huzuru rahata erişemeyecektir” diyen Özen sözlerini şöyle sürdürdü,  “Cinayetlerin devam ediyor olması, faillerinin bulunmayışı, gerçek sorumluların yargılanmaması, cezalandırılmaması, Gazetecilere uygulanan fiziki ve sözlü saldırıların devam ediyor olması maalesef hala ülkemizde demokrasinin ve adalet sisteminin tam uygulanamadığı gerçeğini de tokat gibi yüzümüze çarpmaktadır. Hiç kuşkusuz bu utanç vakalarının sona ermesi tavrını Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğünden, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, insan hak ve özgürlüklerinden alan bizlerin ortak dileğidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın şehitlerini rahmetle anıyor, Gazetecilere adalet ve sözde değil özde fikir özgürlüğü talep ediyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi