DGYD; “Gazeteciler şamar oğlanı değildir”

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (DGYD) Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Turgutlu ilçesinde taşeron firmaya yaptırılan battı-çıktı ve yağmurlama suyu hattı kazı çalışmasında yaşanan göçükte 1 işçinin yaralanması ve sonrasında yaşanan hadiseleri haber yapmak isteyen basın mensuplarına karşı gerçekleşen darp ve saldırı olaylarını kınadı. Dernek Başkanı Hakan Özen yaptığı açıklamada, “Yaşanan insanlık ve çağdışı saldırı olayının hiçbir mazereti olamaz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyor, darp edilen basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” diye konuştu.

DGYD; “Gazeteciler şamar oğlanı değildir”

Turgutlu’da Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan battı-çıktı ve yağmurlama suyu hattı kazı çalışmasında yaşanan göçükte 1 işçinin yaralanması ve sonrasında yaşanan hadiseleri haber yapmak isteyen basın mensuplarının uğradığı saldırıyı kınayan Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Gazeteciler şamar oğlanı değil demokrasinin ve haberleşme iletişim özgürlüğünün temsilcileridirler. Üzerlerine almış oldukları bu görev ve sorumluluğu gece gündüz demeden yerine getirme hedefinden başka hiçbir niyetleri almayan basın mensuplarına karşı şiddet her geçen gün artmakta ve bu şiddet herhangi bir cezaya çarptırılmadığı için yapanların adeta yanlarında kar kalmaktadır.  Bu üzücü hadiselerden biri de Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşanmış ve Taşeron firmanın yetkililerinin direktifleriyle şantiye işçileri basın mensuplarına saldırmışlardır. Yaşanan saldırı sonrasında da 3 Şantiye görevlisi gözaltına alınmıştır. Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği olarak sadece haber almak ve bunu kamuoyuna duyurmaktan başka bir niyetleri olmayan basın mensuplarına karşı işlenen bu insanlık ve çağdışı saldırıyı şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

“Yurdun dört bir yanında fiziksel saldırı ve şiddet olaylarının yanı sıra sözlü tacizler, tehditler ve meslektaşlarımızın görevlerinin aksamasına yol açan tutum ve davranışlar her geçen gün artarak devam etmektedir” diyen Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Basın mensupları bir kamuoyu görevi gördüklerinden dolayı nasıl bir devlet memuruna, kamu çalışanına karşı işlenen şiddet belirli bir kanun çerçevesi içerisinde inceleniyor ve cezai müeyyide uygulanıyorsa aynı ceza gazetecilere ve tüm basın mensubu meslektaşlarımıza şiddet teşebbüsünde bulunanlar içinde uygulanmalıdır. Basına verilen önem sözde değil özde uygulan hak ve uygulamalarla kendini belli edecektir” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek