DGYD Başkanı Özen, “Atatürkçülük, büyük önderin bıraktığı en büyük mirastır”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. Yılında anan Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen, Atatürk ilkelerinin ve Atatürkçülüğün temelinde milli dava şuurunun olduğunu belirterek Atatürkçü düşünce sisteminin büyük önderin gelecek kuşaklara bıraktığı en büyük miras olduğunu ifade etti.

DGYD Başkanı Özen, “Atatürkçülük, büyük önderin bıraktığı en büyük mirastır”

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. Yılı nedeniyle açıklamada bulundu. Atatürk’ün yaşam hikayesinin bir kurgudan değil bir gerçekten ibaret olduğunu kaydeden Özen, “Hiç kimsenin bu gerçeği değiştirme çabasının başarıya ulaşmayacağı bilinmelidir. Atatürk elinde hemen hemen hiç imkan yokken, tüm Anadolu büyük bir umutsuzluğa düşmüş iken kendisine inanan bir avuç kişi ile beraber tarihin gördüğü en büyük örgütlenmeleri gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

ATATÜRK GERÇEK BİR ANTİ EMPERYALİSTTİ

“Büyük önderi sadece anmakla kalmıyor, aynı zamanda arıyoruz” diyen Özen sözlerini şöyle sürdürdü, “Çünkü Atatürk sadece Kurtuluş Savaşı’nın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu olarak kalmamış üzerimize giydirdiğimiz fikrimizde, zikrimizde, yaşamımızda ve her an, her yerde asla ödün vermeyeceğimiz Atatürkçü düşünce sistemini gelecek kuşaklara en büyük miras olarak bırakmıştır. Çünkü Atatürkçülük emperyalizmin düşmanıdır, anti-emperyalisttir. Tam bağımsız Türkiye’den yanadır. Özgürlükçüdür. İnsan hakları savunucusudur. Her türlü terörün karşısındadır. Yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıdır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun bizlere miras olarak bıraktığı Atatürkçü düşünce sistemine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Aynı zamanda milli dava Atatürk’ün kişiliğinin devamıdır. Bu sebeple Atatürkçülük, faşizm ve Komünizm gibi doğmatik ideolojileri ret eder, onların maskesi ve kalkanı olarak kullanılamaz. Atatürkçülük bu nedenle emperyalizme meydan okumak ulusal bağımsızlığa, onura ve birlikteliğe sahip çıkmaktır.”

TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR DEVAM EDİYOR

Türk devleti ve milletinin sadece kurtuluş savaşında emperyalist oyunlara maruz kalmadığını günümüzde dahi iç ve dış işbirlikçilerle egemen güçler arasında adeta bir kuşatma altında bulundurulmaya zorlandığını ifade eden Özen, “Bu şartlarda dahi bu millet ve devlet hala bölünmemiş, parçalanmamış ve emperyalistlerin oyunlarına karşı direncini 1919’da olduğu gibi muhafaza etmişse bunda milli bir şuura sahip olunması, tam bağımsızlık ve kayıtsız koşulsuz ulusal egemenliğine sahip çıkıyor olmasındandır. Yine bu zenginlik ve kudreti büyük önder, “Tam bağımsızlık demek, elbette, siyaset, maliye, iktisat, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamı ile bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir. Biz, bunu sağlamadan ve elde etmeden başarıya ve esenliğe erişeceğimiz kanısında değiliz...” sözleriyle açık ve net şekilde ortaya koymuştur. İşte Atatürk budur, işte Atatürkçülük budur...” dedi.

ATATÜRK EMPERYALİZME KAFA TUTMUŞ BÜYÜK BİR ÖNDERDİR

“Kurtuluş Savaşı, kökeninde "antiemperyalist" ve "antikapitalist" düşüncelerin kutsal harcını taşır. Bu sebepten dolayı kurtuluş savaşımızın ve bağımsızlık ateşiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun fikirlerini, devrimlerini ve mücadelesini yıllar geçse de ilk günkü gibi yaşatan Atatürkçülük emperyalistlerin en büyük korkusu olmuştur” diyerek sözlerine devam eden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bugünkü emperyalist ilişkileri daha o günden görmekteydi. Ancak Atatürk'ün bütün dünyaya duyurduğu bu ilerici düşünceleri maalesef özellikle Atatürk'ün ölümünden sonra gününü kurtarma kaygıları ve değişik hırs sebeplerinden dolayı yanlış algı yönetimleriyle farklı yerlere çekilmek istense de gelecek kuşakları Atatürk sevgisi ve Atatürkçülükten koparmayı başaramamıştır. Bu husus dahi Atatürk’ün gençliğe olan güveninde haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Atatürk’ü sadece belirli kriterler ve kalıplara oturtulmuş programlar doğrultusunda anmak yeterli değildir. Atatürk’ü gerçek nitelikleriyle tam olarak tanımalı, bize emanet ettiği ilke, devrim ve düşünce sistemini ileriye en iyi şekilde taşımanın gayretini göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızı vefatının 80. Yılında bir kez daha dile getiriyor, büyük önderi, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş;
Yarkadaş; "CHP'de 18 ayda 41 bin üye istifa etti"
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek