Dev ankette Selçuk Özdağ adı öne çıktı

Güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden MAK Danışmanlık’ın yöneticisi Mehmet Ali Kulat, yaklaşan yerel seçimler öncesinde AK Parti içinde Selçuk Özdağ’ın adının ön plana çıktığını söyledi.

Dev ankette Selçuk Özdağ adı öne çıktı
Türkiye’nin güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden MAK Danışmanlık’ın saha araştırma ekipleri 3 gündür Manisa ve İlçelerinde yaklaşan yerel seçimlere yönelik araştırma yapıyor. Daha önce erken genel seçimler için Türkiye genelinde bölgesel kamuoyu araştırmaları yapan MAK Danışmanlık, resmi sonuçlara en yakın tahminlerde bulunmuş ve saha deneyimini isabetli verilerle kanıtlamıştı. AK Parti’nin genel olarak yüzde 10 ile 15 arasında oy kaybı yaşadığını, MHP’nin yüzde 5 oy oranını AK Parti’den aldığı yüzde 6’lık oy oranı ile arttırdığını ve İYİ Parti’nin MHP’den yüzde 7, CHP’de yüzde 1 ve AK Parti’den yine yüzde 1 oy aldığını açıklayan MAK Danışmanlık, bazı siyasi parti yöneticileri tarafından kamuoyu araştırma şirketlerinin yaramaz çocuğu olarak da gösterilmişti.
ÖNE ÇIKAN İSİMLERİ VERDİ
Yerel seçimler öncesinde araştırmanın saha çalışanlarını denetlemek, il genelinde idari ve mülki yöneticiler ve sivil toplu kuruluşlarının temsilcileri ile görüşme yapmak üzere Manisa’ya gelen MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Saruhan Otel’de düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Manisa il ve ilçelerinde 3 gündür devam eden kamuoyu araştırması hakkında bilgi vermek ve halka en yakın mesleğin uygulayıcıları olan basın mensuplarıyla istişarede bulunmak için toplantı düzenlediğini ifade eden Mehmet Ali Kulat, yerel seçimlerin iddialı partileri arasında şu ana kadar öne çıkan isimleri de açıkladı. Kulat’ın verilerine göre AK Parti’de Doç. Dr. Selçuk Özdağ, CHP’de Özgür Özel, MHP’de Cengiz Ergün ve İYİ Parti’de Gökhan Karaçoban isimleri ön plana çıkyor.
MHP TABANINI AK PARTİ'Lİ SEÇMEN OLUŞTURUYOR Şu anki Milliyetçi Hareket Partisi’nin AK Parti tabanından oluştuğunu savunan Kulat,“Yüzde 15 civarında AK Parti’de fire gördük. Bu çok netti. Biz bunu seçimden önce gördük ve deklare ettik. Çok net AK Parti’den MHP’ye oy geçişini gördük.Esas konu MHP. MHP, İYİ Parti kurulduğu andan itibaren bizim yakın markajımıza girdi ve biz MHP’ye yönelik çok yoğun çalışmalar yaptık. Çok iddialı ifadeyi bir kere daha söylüyorum: MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde oy oranı olan yüzde 12’nin 7 puanı İYİ Parti’ye geçmişti. Onların yaklaşık 6-7 puanı da orada kaldı, geri gelmedi. Peki MHP 5 puana düşünce ne oldu? MHP bu arada 6 puan AK Parti’den aldı. Bu kadar basit. Şu anki Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti tabanından oluşmaktadır” şeklinde konuştu. İYİ PARTİ YÜZDE 12'NİN ÜSTÜNE ÇIKMADI Kulat, açıklamasına şöyle devam etti:“İYİ Parti’de Meral Akşener ilk başlarda yukarılara çıktı ama hiçbir zaman benim araştırmalarımda yüzde 12’nin üstüne çıkmadı. Bazıları onu 20’ye filan çıkardı ama öyle bir çıkış olmaz. Muharrem İnce’ye taraf olan, sosyal demokrat kökenli seçmen Cumhurbaşkanlığında tekrar Muharrem İnce’ye dönmüş oldu. Çünkü hem Meral Akşener’i hem Muharrem İnce’yi destekleyen seçmenin büyük çoğunluğunun beklentisi Tayyip Erdoğan karşısında proaktif siyaset yapan birini arıyorlardı. İlk defa böyle birilerini buldular. Muharrem İnce 30.5’lik oy oranıyla 40 yıldır Cumhuriyet Halk Partili, özellikle sosyal demokrat seçmenin hasretini duyduğu oy oranını yakaladı. Zaten bunun üstünde oy oranını yakalamak çok mümkün görünmüyor. Çünkü Türkiye’nin siyasi profili incelendiğinde 65’e 35 gibi bir dengesi var.”
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mevlid-i Nebi Haftası başlıyor
Mevlid-i Nebi Haftası başlıyor
Selendi AK Parti'de aday adayları tanıtıldı
Selendi AK Parti'de aday adayları tanıtıldı