Başkan Tunçdilek’ten Yazar Özdil’e tarihi davet

Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Başkanı Cansın Tunçdilek, Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programında Yazar Yılmaz Özdil’in, Köy Enstitülerini Adnan Menderesin kapattığı ile ilgili iddialarına sert tepki gösterdi. Türkiye’de şu an demokrasiden söz ediliyorsa bunun mimarının Menderes olduğunu kaydeden Tunçdirek Özdil’i Türkiye’nin siyasi tarihini iyi okumaya davet etti.

Başkan Tunçdilek’ten Yazar Özdil’e tarihi davet

Yazar Yılmaz Özdil’in iddialarına tarihi anekdotlarla cevap veren Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Başkanı Cansın Tunçdilek sözlerine şöyle devam etti, “Sayın Yılmaz Özdil’in köy Enstitülerini Adnan Menderesin kapattığı ile ilgili açıklamasına binaen kendisine öncelikle araştırmacı gazeteci olması dolayısıyla tarihi ve Türkiye’nin siyasi tarihini iyi bir şekilde okumasını, araştırmasını, iyi bir şekilde okumasını tavsiye ediyorum. 1936 yılında Atatürk’ün talimatıyla, Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan köy halkına pratik bilgi vermek amacıyla “Köy Eğitmeni Projesi” başlattı. 17 Nisan 1940’ta Köy Enstitüleri Kanunu TBMM’de kabul edildi.

1943 yılında yapılan 2. Milli Eğitim Şûra’sında Köy Enstitüleri aleyhine yaygın bir kulis faaliyeti yapıldı ve Köy Enstitüleri “İptidailiğe dönüş” olarak kabul edildi! 

1946 yılında, Köy Enstitülerinin mimarları Bakan Hasan Ali Yücel ve Genel Müdür İsmail Hakkı Tonguç görevlerinden alındı. (!) Millî Eğitim Bakanlığına, Köy Enstitülerine karşı olan Şemsettin Sirer getirildi. 1947 yılında çıkarılan 5117 ve 5129 sayılı kanunlar ile Öğretmene toprak verilmesi güçleştirildi, öğretmenlere dağıtılan kitaplar-aletler-hayvanlar-malzemeler geri alındı. Öğretmen yeni Türk köyünün yapıcısı değil, sadece okuma yazma öğreten bir memur haline getirildi.1947 ve 1948 yıllarında kabul edilen 5012 ve 5210 sayılı kanunlar ile, köylü vatandaşların okul yapmak yükümlülüğünden çıkarıldı.1947-1948 ders yılında Köy Enstitülerinin beyin kadrosunu yetiştiren “Yüksek Köy Enstitüleri” kapatıldı. 29.04.1947 yılında kabul edilen bir yönetmelik ile öğrencilerin, okul yönetimine etkin olarak katılımları kaldırıldı. 09.05.1947 tarihli genelge ile, kız ve erkek öğrenciler birbirlerinden ayrıldı!

20.05.1947 tarihli genelge ile, dünya klasiklerinden yapılmış çeviriler toplattırıldı ve yaktırıldı.

1948 yılında öğretim programı değiştirildi, iş eğitimi kaldırılarak enstitüler klasik okullara dönüştürüldü.1954 yılında gerçek işlevlerinden uzaklaştırılmış olan Köy Enstitüleri, öğretmen okullarına dönüştürülerek kapatıldı… 7 Ocak 1946da rahmetli Başvekilimiz Adnan Menderes ònderliginde kurulan Demokrat parti 14 mayıs 1950de iktidar olmuştur. Anlaşılacağı üzere Adnan Menderesin köy Enstitülerini kapatması mümkün değildir. Değerli Gazeteci-Yazar Yılmaz Özdil’i tarihimizi doğru anlatmaya ve halkımızı doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek