Başkan Özen’den Maliye Bakanı Ağbal’a teşekkür

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen Türkiye Gazeteciler Federasyonunun sürdürdüğü görüşmeler neticesinde Basın İlan Kurumu’nun Gazetelerden istediği ‘vadesi geçmiş borcu yoktur’ belgesi ibraz etme zorunluluğunun 1 Mart 2018 tarihine kadar ertelendiğini belirterek konuyla ilgili gerekli hassasiyeti gösteren Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’ya teşekkür etti.

Başkan Özen’den Maliye Bakanı Ağbal’a teşekkür

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Basın İlan Kurumu tarafından Gazete sahiplerinden istenecek olan “Borcu yoktur” yazısıyla ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun gerekli girişimleri ve görüşmeleri sonucunda uygulamanın Mart ayına ertelendiğini kaydetti. Özen, “Birçok gazeteyi mağduru duruma düşürecek olan uygulamanın 1 Mart’a ertelenmesi geçici de olsa bir rahatlama sağladı. Çünkü örneğin Manisa ilimizde resmi ilan yayınlama hakkı kazanan gazeteler ortalama olarak Basın İlan Kurumundan bu ilanlar neticesinde 10 ile 18 Bin lira arası bir gelir elde ediyor ve bu gelirle en azından baskı masraflarını karşılayabiliyorlar. Has keza resmi ilan değil resmi reklam alan gazeteler de yayınladıkları reklamlar üzerinden yayın hayatlarına daha rahat etme açısından bir gelir elde ediyorlar” dedi.

Yerel Gazetelerin günümüz koşullarında zor şartlarla yayın hayatlarına devam ettiğini kaydeden Özen, “Yazılı özellikle yerel basın yayın organlarının karşılaştığı zorluklar ortada. Has keza bu yayın organlarında çalışan basın emekçilerinin de ekonomik hakları başta olmak üzere sosyal ve özlük haklarının daha da iyileştirilmesi gerekiyor. Gazetelerde baskı masrafı dışında o gazetelerin çıkmasında büyük çabaları olan basın emekçilerinin maaşları, sigortaları, büro kiraları ve diğer tüm giderleri zor karşılanırken uygulamanın getireceği sonuç olarak alınacak olan ilan paralarının borcu yoktur yazısının ibrasından dolayı o gazetenin sahibinin borçlarına mahsuben kesilmesi sonucu beraberinde birçok mağduriyeti getirmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktı. Bu nedenle derneğimizin de Manisa’da üyesi ve temsilcisi olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanımız Yılmaz Karaca liderliğinde yapmış olduğu girişimler sonuç verdi ve doğabilecek mağduriyetin bir süre dahi olsa önüne geçildi. Temennimiz bu uygulamanın geçici olarak değil tamamen kaldırılmasıdır. Konuyla ilgili gösterdiği hassasiyetinden dolayı Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’a ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Yakup Karaca’ya Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ve şahsım adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaş üzüm fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü
Yaş üzüm fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü
Manisa'da bayramda 'kırmızı' otobüsler ücretsiz
Manisa'da bayramda 'kırmızı' otobüsler ücretsiz