Başkan Özen, "Manisa Merkez Efendi Hastanesindeki sorunlar ivedilikle çözüme kavuşturulmalıdır"

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen yerinde sağlık hizmetinin vazgeçilemez ve ertelenemez bir vatandaşlık hakkı olduğunu belirterek vatandaşların ve sağlık çalışanlarının basın mensubu olarak kendilerine aktardıkları Manisa Merkez Efendi Hastanesinde yaşanan sorunların hassasiyet ve ivedilikle çözüm beklediğini kaydetti.

Başkan Özen,

“Genel sağlık hizmetlerinde çağ atlandı” sözünün Manisa'da tartışılır hale geldiğini belirten Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Manisa merkezde açılışı tüm Manisalılar tarafından merakla beklenen 558 Yataklı Şehir Hastanesinin ve 455 Yataklı Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesinin açılması her an gecikirken hizmete devam eden Moris Şinasi Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi ile Muradiye Semt Polikliniğinin kapatılacağıyla ilgili söylem ve iddialar ne anlama gelmektedir? Bilindiği üzere aşırı bir hasta yoğunluğu yaşayan Moris Şinasi Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi tüm olumsuzluklara rağmen sağlık personelinin ve hekimlerinin fedakarlığı sayesinde başarılı bir şekilde sağlık hizmetine devam etmektedir. Manisa merkeze 14 kilometre uzaklıkta bulunan Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesindeki tek Semt Polikliniği olan Muradiye Semt Polikliniği özellikle Muradiye, Yuntdağı ve bölgesinde yaşayan vatandaşlara yine sağlık personelinin ve hekimlerinin fedakarlığı sayesinde adeta bulunduğu bölgede bir cansuyu olma özelliği taşımaktadır. Her iki sağlık kurumunun Eylül ayında kapatılacağıyla ilgili iddia ve söylemler tüm Manisalıları huzursuz ve tedirgin etmektedir. Yine bir basın meslek kuruluşu olarak tarafımıza gelen iddialara göre Muradiye Mahalle sakinleri semt polikliniğinin kapatılmaması ve Merkez Efendi Devlet Hastanesine bağlı olarak hizmete devam etmesi yönünde kendi aralarında imza toplamaya başlamışlardır. Merkez Efendi Devlet Hastanesi Yönetimi imzasıyla tüm hastane çalışanlarına whapsap sosyal paylaşım grubu üzerinden geçilen mesajda 27 Ağustos haftası tüm birimlerin taşınmasının planlandığı ancak yeni açılacak olan Merkez Efendi Devlet Hastanesinde kaynaklanan teknik sorunlardan dolayı ikinci bi duyuruya kadar taşınma işleminin ertelendiği kaydedilmiştir. Manisa'da sağlıkta büyük bir açığı kapatacağı ifade edilen Şehir Hastanesi ile yeni Merkez Efendi Devlet Hastanesinin açılmasına yetkililerin ifadelerine göre sayılı günler kala her iki sağlık kurumunda meydana gelenler ve son bir ayda Manisa'da bulunan devlet hastanelerinden 10 hekimin istifa etmesi düşündürücü olup konu hakkında bir an önce tedbir alınması gerektiğinin aynı zamanda habercisidir” dedi.

Özen geçtiğimiz günlerde Hekimlerin istifalarıyla ilgili Manisa Tabip Odası tarafından açıklamada bulunulduğunu kaydederek, “Bu açıklamada Hekimlerin devlet hastanelerinden ayrılmalarına neden olan temel sorunlar arasında performans sistemi, hastaların belgesiz ve anlamsız şikayetlerinin dahi ciddiye alınarak soruşturma başlatılması, sağlıkta şiddet ve bakılan hasta sayılarının fazlalığı ifade edilmekte olup hekimler ve hemşireler başta olmak üzere sağlık hizmetini fedakarca yerine getiren tüm sağlık personelleri istisnaların kaideleri bozmayacağı hesaba katılarak baş üstünde taşınması gereken fedakar ve cefakar insanlardır. Fedakarca görevlerini yerine getiren sağlık personellerinin en doğal hakları olan yıllık izin haklarını dahi kullanmada zorluk yaşadığı hatta kullanamadıkları yine tarafımıza yansıyan iddialar arasındadır. Sağlık personelinin başta özlük ve sosyal haklarını hakettikleri şekilde kullanmaları sağlanmalı. Bu personellerin yaşadıkları her türlü negatif etkinin ister istemez hasta ve yakınlarına da yansıyabileceği gerçeği akıllardan çıkartılmamalıdır” diye konuştu.

Moris Şinasi Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesinin kapatıldıktan sonra yeni açılacak olan Merkez Efendi 455 Yataklı Hastanede hizmete devam edip etmeyeceğini soran Özen sözlerini şöyle sürdürdü, “Yetkililer bu konuya da bir açıklık getilmeli ve gereken açıklama yapılmalıdır. Haskeza iddialara göre bu hastanenin kapatıldıktan sonra yeni yapılan hastaneye taşınmayacağı yine iddialar arasında olup, bu hastanede görev yapan hekimlerin bu nedenle istifa ettiği, istifa eden hekimlerin yerine ise Turgutlu Devlet Hastanesinden hekimlerin geldiği haberleri güncelliğini korumaktadır. Tüm bu sorunlarla boğuşan Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesine 7 aydır Başhekim ataması gerçekleşmemiş, Başhekim açığının başka ilçelerden gelen hekimlerin haftanın belirli günlerinde yönetici olarak görevlendirilerek açığın kapatılmaya çalışıldığı ifade edilmektedir. Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ve Derneğimiz üyesi basın mensupları olarak temennimiz sağlıklı ve daha yaşanılabilir Manisa'dır. Bu duygu ve düşüncelerle yaşanan tüm sorunların en sağlıklı bir şekilde ivedilikle ve hassasiyetle çözülmesini bekler, tüm sağlık çalışanlarına görevlerinde daha çok kazanılmış hak, daha huzurlu, daha mutlu mesailer dileriz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mevlid-i Nebi Haftası başlıyor
Mevlid-i Nebi Haftası başlıyor
Selendi AK Parti'de aday adayları tanıtıldı
Selendi AK Parti'de aday adayları tanıtıldı