Başkan Çelik Yazar Şiyak’ı ağırladı

Balkanlar’da verdiği konferanslarla bilinen Manisalı Tarihçi Yazar İlber Şiyak, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’i ziyaret etti. Başkan Çelik, Manisa’yı ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiği için Şiyak’a teşekkür etti.

Başkan Çelik Yazar Şiyak’ı ağırladı

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Üsküp Büyükelçiliği ile Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği “Rumeli ve Göç Gerçeği” konulu konferansa katılan Araştırmacı-Yazar İlber Şiyak’ı makamında ağırladı. Katıldığı konferansta Manisa’yı ve göçü anlatan Şiyak, izlenimlerini Başkan Çelik’e anlattı. Şiyak, “Güzel bir katılımla Üsküp’te Makedonya’nın en üst düzeyde Manisamızı ve göçü anlatan güzel bir sohbet ettik. Bütün bu izlenimlerin ardından yaşadığım kentin Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’i ziyarete geldim.  Bu ziyaretten de çok mutluyum. Ben gittiğim her yerde Manisamızı anlatıyorum. Önce Manisa sonra Türkiye ve daha sonra da Balkanlar. Her ne kadar doğduğum ve çocukluğu orada geçse de, ben öncelikle 7 yıldır Manisalıyım. Bunu da gittiğim her yerde gururla söylüyorum. Konferansımız güzel izlenimler aldı. Sizlere Büyükelçiliğimizin ve devlet adamlarımızın selamlarını getirdim. Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımıza duyarsız kalamayız. Orası bizim ciğerimizin bir parçası. Çünkü hepimizin orada geride bıraktığı akrabalarımız, komşularımız ve mezar taşlarımız var. Üstelik biz vatansız kalmanın en büyük acısını yaşayan Balkan Muhacırları olarak, bir kez daha vatansız kalmak istemiyoruz. Konferansta da söyledim. Sizin gelebileceğiniz bir Türkiyeniz var. Ama biz Türkiye’ye göç edenlerin gidebileceği başka bir Türkiye yok. Bu yüzden de biz vatanımıza çok sıkı sıkı bağlıyız. Başka gideceğimiz bir Türkiye yok. Allah devletimize zeval vermesin. Kimseyi vatansız bırakmasın. Kimseyi de göç yolarına zorlamasın” dedi.

ŞİYAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Çelik de, “İlber Şiyak hocamız Manisamız için bir değerdir. Şehzadeler ilçemizde ikamet ediyor. Balkanlar üzerine ciddi çalışma, araştırma ve kitapları var.  Zaman zaman Balkanlara gidiyor, oradaki kardeşlerimizle buluşarak bir takım etkinliklerde bulunuyor. Balkanlar’dan Türkiye ve Manisa’ya göç üzerine ciddi bilimsel çalışmaları bulunan değerli bir üstadımız. Ben kendisine bu şehrin bir hizmetkarı olarak teşekkür ediyorum. Şehrimizi, ülkemizi en güzel şekilde temsil ettiği için, kendisini bilimsel çalışmalara adadığı için, Balkanlarla aramızdaki gönül köprüsünü daha da güçlendirmek için çaba ve gayret sarfettiği için çok teşekkür ediyorum. Bu arada Türkiye Cumhuriyet hükümetine de çok teşekkür ediyorum. Ben de Balkanlara gittiğimde gördüm ki, her bir mahallede Türkiye Cumhuriyeti’nin eserlerini görmek mümkün. TİKA tarafından restore edilen ecdat yadigarı eserleri görmek mümkün. Yunus Emre Enstütüleri ve Maarif Vakfı ile Büyükelçiliklerimizle, Anadolu Ajansı, TRT ile düzenlenen sayısız etkinlikleri görmek mümkün. Balkanlar dediğimiz yer insanların Türkleri, Osmanlı’yı sevdikleri bir yer. Ecdadımızın asırlar boyunca adaletle yönettiği, medeniyet götürdüğü bir yer. Dolayısıyla kopmaz bağlarımız var. Değerli hocamız İlber Şiyak’a bu noktadaki hizmetleri ve çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Üsküp’te gerçekleşen başarılı konferanslarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisalı genç cimnastikçiden Tunus'ta altın madalya
Manisalı genç cimnastikçiden Tunus'ta altın madalya
Yunusemre Güreş Festivalinde 400 pehlivan kıspet kuşandı.
Yunusemre Güreş Festivalinde 400 pehlivan kıspet kuşandı.