Salihlili işadamları 2018'den huzur ve istikrar bekliyor

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2017 yılı son meclis toplantısı yapıldı. Gelir-gider hesaplarının oylandığı ve yeni yılın bütçesinin oluşturulduğu Meclis toplantısında konuşan Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, iş dünyası olarak yeni yıldan hem siyasi hem de ekonomik alanda istikrar beklediklerini ifade etti.

Salihlili işadamları 2018'den huzur ve istikrar bekliyor

Yılın son Meclis toplantısını Meclis Üyeleri’nin yanı sıra Meslek Komiteleri’nin de katılımıyla genişletilmiş olarak gerçekleştiren Salihli TSO, 2018 yılı bütçesini 1 milyon 850 bin TL’ye bağladı. Gelir- gider hesaplarıyla ilgili oylamanın yapıldığı toplantıda, önümüzdeki yıl için uygulanacak üye aidat ve tarifelerde değişiklik yapılmaması konusunda Yönetim Kurulu’nun teklifi kabul edildi.
Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yaptığı değerlendirme konuşmasında, göreve geldikleri 5 yıldan bu yana üye aidatları ve hizmet ücretlerine hiç zam yapmadıklarını, odayı rantabl bir şekilde yönettiklerini ifade etti. 2017 yılının ekonomide olumlu ve olumsuz izler bırakarak geçtiğini belirten Yüksel, KOSGEB ve KGF kredileriyle piyasaların iyi bir dönem geçirdiğini kaydetti. 
Yeni yılda öncelikli beklentilerini hem siyasi hem de ekonomik alanda istikrar olarak ifade eden Yüksel, 2018 yılı ile ilgili öngörülerini ve beklentilerini şöyle sıraladı: “Kredi faizlerinin çok yüksek olması iş dünyasının maliyetlerini etkilemektedir. Faizlerin bir an önce düşürülmesini bekliyoruz. ABD Başkanı Trump’ın akıl almaz yönetim şekli dünyamızı gün geçtikçe daha karmaşık bir duruma sokmakta, ülkeleri savaşın eşiğine getirmektedir. FED’in faiz artırımı eğiliminde olması, ülkemizde dövizin ve faizlerin artmasına neden olmaktadır.Asgari ücret halen net 1.404 TL olup işverene maliyeti 2.088 TL’dir. 2018’de asgari ücret yüzde 10 artışla 1.550 TL olursa, işverene maliyeti 2.310 TL civarında olacaktır. Devletimizin iki yıldır asgari ücretliye verdiği destek bu sene maalesef olmayacak. Bu da yoğun işçi çalıştıran firmalarımıza ek maliyetler getirerek zor duruma sokacaktır. 2018 yılı kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkartıldı. Bu da bizler için olumsuz bir gelişmedir. Diğer taraftan, vergisini düzenli ödeyen firmalara yüzde 5 indirim uygulanması da olumlu bir gelişmedir.”
ABD Doları ve Euro’nun TL karşısında yüksek oranlı artışının da olumsuz havayı artırdığını belirten Yüksel, döviz geliri olmayan üyelerine döviz ile borçlanmamaları tavsiyesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Arınç’tan Yunusemre’nin hizmetlerine 10 üzerinden 10
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor