Maliye Bakanı'ndan Fenomenlere Kötü Haber

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi ödemedikleri gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefinde olan sosyal medya fenomenlerinin, tespit edilerek vergi mükellefi yapılacağını söyledi.

Maliye Bakanı'ndan Fenomenlere Kötü Haber
Halihazırda Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından çeşitli markaların ürünlerini tanıtan ve bu yolla gelir elde eden kişilerden herhangi bir vergi alınmıyor.
 
Son dönemde sıkça gündeme gelen bu konu, Maliye Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Gelen şikayetler üzerine yapılan reklamlardan vergi alınması için düğmeye basan Bakanlık, çok önemli bir yasa değişikliği üzerinde çalışıyor.
 
Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın, isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin. Her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" ifadelerini kullandı.
 
İnternette ürün tanıtımı yaparak gelir sağlayan kişilerin, ya kendilerinden gelip mükellef olacağını ya da tespit edilerek resen mükellef yapılacağını belirten Ağbal, "Vergi mükellefi olmanın yaşı yok. 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi kimse onun adına beyanname verecek" dedi.
 
Sosyal medya fenomenlerine uygulanacak vergilendirmenin, stopaj kesintisi şekilde yapılması öngörülürken, vergi oranının ise yüzde 15 seviyelerinde olması bekleniyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
Tarihi yapılar Kula'da yeniden can buluyor
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek
CHP’nin Salihli adayını sandık belirleyecek